Живеем във време на подвеждаща информация и на дезинформация, която се подхранва от мястото на социалните мрежи в живота ни и е една от причините много млади хора да не знаят достатъчно за климатичните промени. Това каза пред БТА на СОР29 Диандра ни Буачала, младежки делегат на Европейския икономически и социален комитет в Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (РКООНИК). Тя е част от делегацията на ЕИСК на климатичната конференция на ООН, която се провежда в Баку.  
Според нея има една група млади хора, които исторически и през последните няколко години, особено след 2018 г., са част от движението за опазване на климата и участват във всяка инициатива. Влагат времето и енергията си в тези действия. „Но има и друга група млади хора, които не подозират за това. Те не са учили нито официално, нито неформално, не са информирани за климатичните промени. За тях е много трудно да разберат тези ценности и усилията за отстояването им.  Смятам, че ако ги подкрепим малко, ще бъде доста по-лесно. Но осъзнавам, че определено живеем във време на подвеждаща информация и на дезинформация, която се подхранва от мястото на социалните мрежи във всекидневието ни. И в зависимост от това къде си в интернет, може да попаднеш на хора, които разпространяват такава информация и е трудно да разбереш на кого да вярваш“, каза Диандра ни Буачала. Тя отбеляза, че при това положение е разбираемо защо тези млади хора се колебаят да се ангажират с климатични дейности.
Според нея е нужно и чрез кампании на активисти, и чрез образованието да се правят опити да се преодолее липсата на познание и ангажираността на младите хора с проблемите на изменящия се климат. „И двете действия са важни. Както казах, в интернет някои хора може да не бъдат достигнати от кампании и колкото и да се опитваме, може да не успеем да достигнем до целевата си аудитория. Определено трябва да има трансформация на образователната система. В Ирландия е в ход реформа в програмата на горния курс, за да бъде включено в нея обучение за климатичните промени. Това ще е избираем предмет, така че учениците ще трябва да го предпочетат пред чужд език или друг предмет, за да го изучават. Смятам, че ключът е в образованието, но определено трябва да се фокусираме върху обществото като цяло. Ако децата виждат, че родителите им например не пазаруват стоки, произведени от определени компании заради климатичните им практики или липсата на такива, или пък разговарят с тях за това колко е важно да имаме зелени пространства, където има различни видове растения и диви животни, ще са по-склонни да постъпват и те по същия начин“. 
Диандра ни Буачала изтъкна, че в Европа има много младежки организации и това е чудесно, защото позволява да се обхванат всички важни страни на климатичните действия. Има организации с фокус върху климатичните финанси, други – върху справедливия преход, трети – върху равенството между половете. Това е огромна територия и се радвам, че има толкова много теми, по които се работи и се предприемат множество действия. Водят се разговори с много различни хора, които са насърчавани да проявяват активност, да информират за климатичните промени и възможните им противодействия. Това е тема, в която се преплитат много други и ако се фокусираме единствено върху една от тях, ще бъде трудно. Смятам, че трябва да бъдем адаптивни и устойчиви по отношение на това, което ни казват политиците, че е във фокуса на вниманието. В момента нашата цел е климатичното финансиране и мерките за смекчаване“, посочи в заключение Диандра ни Буачала.
Диандра ни Буачала (Република Ирландия) е младежки делегат на ЕИСК в РКООНИК, част от делегацията на ЕИСК на СОР29. Тя е основател на неправителствената организация Future Proof Youth, която осигурява специализирана подкрепа на млади хора и млади специалисти на възраст от 18 г. до 35 г. да постигнат пълния си потенциал на развитие чрез личностно развитие, коучинг, менторство и изграждане на способности.
Диандра ни Буачала е била младежки делегат на ООН. Тя е член на екипа на Националния младежки съвет на Ирландия в Youth2030 Global Youth Work. Член е на младежката и студентска мрежа на ЮНЕСКО за цел 4 от целите за устойчиво развитие на ООН. Магистър е по международна публична политика и дипломация от университетския колеж Корк.