Д-р Елица Василева е част от престижната класация „Лекарите, на които вярваме“ на вестник „24 часа“. За високата награда бе номинирана от своите пациенти за професионализма и хуманното си отношение. 
Д-р Василева е пулмолог в УМБАЛ „Медика Русе“ с 25-годишен опит. Има две специалности - вътрешни и белодробни болести. Непрекъснато повишава своята квалификация, защото за нея добрият лекар никога не спира да се учи. Преглежда в ДКЦ-2.

- Д-р Василева, със застудяване на времето обикновено се повишава заболеваемостта от респираторни инфекции. Кои са причинителите, от които трябва да се предпазваме тази есен? 
- В началото на есента рязко се повишава заболеваемостта от респираторни инфекции. Те са глобален проблем, тъй като са свързани с висока заболеваемост.
Респираторните заболявания на горните дихателни пътища са: ринит, риносинузит, фарингит, тонзилит, среден отит, ларингит. При засегнати долни дихателни пътища заболяванията са: трахеит, бронхит, бронхиолит, пневмония. Важно е да се знае, че именно вирусните инфекции са входна врата за наслагване на бактериалните инфекции. 
Тази година отново има Covid-19, но заболяването преминава по-леко. Затова пък грипните вируси ще са по-активни. До момента още сме нямали пациенти с грип, но  се очаква
първо да започне разпространение на грип тип А, а по-късно и на грип тип В
Респираторно-синцитиалният вирус също ще циркулира. Той е най-опасен за деца от нула до 2-годишна възраст, за възрастни и за хора с хронични заболявания.
- Какви са начините за заразяване и разпространение на респираторните инфекции?
- Респираторните вируси и бактерии се разпространяват предимно по въздушно-капков път чрез кихане, кашляне, носни секрети, възможен е и  контактно-битов път. Опасността от зараза е най-голяма в затворени пространства и продължителен престой в тях. Струпването на голяма група хора на едно място също благоприятства разпространението на вирусите. 
Рискови фактори за възникване на респираторни инфекции са продължителното излагане на открито при ниски температури, преумора, стрес, тютюнопушене, алкохол.  
- Как бихме могли да се предпазим?  
- На първо място е препоръчително
често проветряване на жилищата, офисите, на други работни помещения и обществени сгради
Редовното измиване и дезинфекция на ръцете, след като сме докосвали дръжки на врати, колички за пазаруване, пари и други предмети, също е важна предпазна мярка, защото вирусите и бактериите често се предават и по контактно-битов път. Добре е да се избягва пипането на лицето с ръце. Изключително важно е носенето на маска на всички обществени места. Разбира се, най-важен е добрият имунитет, защото той е стражът, който ни осигурява здраве. 
- Какво трябва да знаем, за да поддържаме висок имунитет? 
- Здравословното хранене е най-силната подкрепа на имунната система. Това означава да се храним балансирано, с повече плодове и зеленчуци, източник на витамини, минерали и фибри, които са важни както за цялостното здраве, така и за имунитета. Богатите на витамин C храни като лимони, мандарини, портокали, кивита са много полезни заради своите антиоксидантни свойства. Силен антиоксидантен ефект имат горските плодове, спанакът, броколите, семената и ядките. Богатите на витамин Д риба, яйца и млечни продукти също са важни за имунитета.
С най-силни противовирусни свойства са чесънът и джинджифилът
 Към здравословното хранене трябва да прибавим и приемът на достатъчно течности. Те благоприятстват за усвояването на полезните вещества и изхвърлянето на токсините. 
От голямо значение е и редовната физическа активност. Тренировките стимулират циркулацията на кръвта и ускоряват елиминирането на токсините от организма. При движение и спорт се увеличава производството на бели кръвни клетки, които са ключови за борбата с вируси и инфекции. Препоръчват се редовни, но умерени тренировки и разходки сред природата. 
Често сънят се подценява, но той играе ключова роля в процесите, които укрепват организма. Здравият сън е от съществено значение за имунитета.
- Нека да обърнем внимание и на ролята на ваксините като превенция на респираторните заболявания.
- Ваксинацията против грип е най-ефективното средство за намаляване на натиска върху здравната система през зимните месеци. Особено важно е да се имунизират рисковите групи - хора над 65 години, деца до 2-годишна възраст, бременни, онкоболни, хора с хронични сърдечносъдови, белодробни, чернодробни заболявания и с диабет, пациенти с имуносупресиращи терапии. Ваксинирането на здравни и социални работници намалява риска за тяхното здраве от една страна, а от друга страна ограничава разпространението на инфекцията.
Ваксините срещу COVID-19 през настоящия сезон са препоръчителни за същите групи хора, които вече споменахме. Имунизационната кампания започна още през септември. Според Националния експертен съвет към Министерството на здравеопазването
ваксините против грип и COVID-19 могат да се поставят поотделно или едновременно, но на различни места по тялото
Както неведнъж е споменавано, ваксините не предпазват 100 процента от заразяване, но са гаранция за леко протичане на болестта, без усложнения, които в някои случаи могат да бъдат и животозастрашаващи. 
За предпазване от чести респираторни бактериални инфекции се препоръчва пневмококова ваксина. Има два вида - инжекционна и перорална. 
- Как се диагностицират вирусните инфекции?  
- Етиологичната диагноза е трудно осъществима  само въз основа на клиничната картина, защото съществуват редица респираторни вируси - Covid-19, синцитиален вирус (RSV), аденовирус, метапневмовирус, риновирус, грип тип А и тип В, парагрип и други. 
За определяне на причинителя на респираторните инфекции се използва бърз антигенен тест или PCR тестове. Изследва се орофарингеален или назофарингеален секрет.
Съществуват и самостоятелни тестове - за Covid-19, за грип А и В. Има и комбинирани за два и повече вируса. До 22 респираторни вируса могат да бъдат идентифицирани, но това е скъпо изследване.
Най-често препоръчвам на пациентите си комбиниран тест за грип и Covid-19
Направен още през първите 24 часа, тестът дава възможност за бързо и точно определяне на терапията. Например, ако резултатите сочат наличие на грипен вирус, се назначават антигрипни препарати, които са най-ефективни, когато се започнат до 48 часа след началото на заболяването. Ако е друг вирус, няма специфично лечение и се прилага симптоматично - с медикаменти за сваляне на температурата, на сиропи за кашлица, капки против хрема и пиене на много вода.  
- Нека да напомним какво трябва да правим при първи симптоми на респираторна инфекция? 
- Почти всички остри респираторни инфекции имат еднаква симптоматика: обща отпадналост, повишена температура, втрисане, намален апетит, болки в ставите и мускулите, хрема. Често оплакванията са свързани със сухота и болки в гърлото или пък при по-тежко и продължително протичане с мъчителна кашлица.
Още при първите симптоми човек трябва да ограничи физическата си активност, да си остане вкъщи и да почива.
Веднага трябва да започне прием на витамини и да приема симптоматични медикаменти - антипиретици
назални деконгестанти, да си прави промивки на носа, а по възможност и инхалации с физиологичен серум. Добре е да се приемат и повече течности. При някои пациенти с добър имунитет тази терапия е достатъчна вирусната инфекция да се самоограничи и да отзвучи в рамките на първата седмица. 
Бих искала да обърна внимание, че още при първите симптоми е препоръчително човек да не се самолекува, а да се свърже с личния си лекар, който ще уточни плана за диагностика, лечение и проследяване. Както вече споменахме, лекарят може да препоръча някои от тестовете за грип и Covid-19 и на тази база да назначи терапията.  
При хора с компрометиран имунитет оплакванията персистират и авансират до по-тежко състояние.
Притеснително е, когато човек поддържа висока температура продължително време, ако се появят недостиг на въздух и болки в гърдите
при значително влошаване на общото състояние, дезориентация, промени в съзнанието, гадене, повръщане. 
Обикновено това се случва между 5-ия и 7-ия ден, когато вече има насложена бактериална инфекция. Това изисква задължително медицински преглед, при който да бъдат уточнени необходимите изследвания, преоценка на терапията и евентуално включване на антибиотици. В такива случаи е желателно да се направи пълна кръвна картина, диференциално броене и да се видят лабораторните показатели за възпаление. 
Когато състоянието е по-тежко, се назначават образни изследвания - рентгенова снимка на синуси и на бял дроб, компютърна аксиална томография. Желателно е бактериалната инфекция да се верифицира с микробиологично изследване и тогава да се направи преоценка на терапията. Всичко това се решава от лекаря. Подчертавам го, защото напоследък се повишава резистентността към антибиотици. Това е резултат от безразборното им приложение доскоро без лекарски контрол. Положително е, че вече аптеките ги продават само с електронна рецепта.   
- Кога обикновено пациентите търсят помощта на пулмолога? 
- Първата група пациенти, които търсят нашата помощ, са тези, които не са се консултирали със своя личен лекар и са се самолекували. В резултат
проблемите в носа и гърлото са отзвучавали след първата седмица, но пък през втората се е развила белодробна инфекция
Втората група са хора с хронични заболявания и такива на имуносупресираща терапия. Те са били лекувани от личния лекар, но пероралната антибиотична терапия не е дала резултат и се налага венозно антибиотично лечение в стационар. 
Повечето наши пациенти идват в тежко състояние, затова съветът ми е да не се изчаква, а навреме да се потърси лекарска помощ и да се заложи на превенцията, която е най-добрият начин да се избегнат усложненията на инфекцията на горните и долни дихателни пътища.  

Мартин ГЕОРГИЕВ