Най-новата книга на инж. Иван Иванов „Това оставям след себе си“ беше представена в НЧ „Трудолюбие“ в Бяла. Тя е с подзаглавие „Моите корени в село Пейчиново, Русенска област. Моята инженерна кариера и обществена дейност“. Както сам авторът я определя, книгата е разказ за неговия произход, личния му живот и родовата му памет. За трудния път в живота и в инженерната му кариера, в която успява да постигне почти всичко, към което се е стремял.
Това е четвъртата книга на Иван Иванов, който от години живее в Русе. Той е машинен инженер, доктор по техническите работи, бизнесмен, дарител и радетел, борещ се за запазване на българската самобитност и култура. Има издадени книги, посветени на великия наш естраден певец Емил Димитров, на Любен Каравелов и на братята банкери от Русе Стефан и Иван Симеонови.
В срещата, водена от Павлина Петкова, участваха ученици от V а и VII в клас на СУ „Панайот Волов“. Сред гостите бяха кметът на община Бяла Д. Славов, проф. Пламен Павлов, роднини на автора, негови колеги, приятели и съмишленици.
Пред препълнената зала Иван Иванов задълбочено представи историята на рода си, сподели спомени от ученическите си години в родното си село и по-късно в гимназията в Бяла. Но най-вълнуващи бяха разказите от работата му като старши технолог в ЗМ „Модул“-Бяла и назначението му като началник на инструменталния отдел. Както сам Иванов сподели, тези години се оказват едни от най-ползотворните му. В завода прави много рационализации, но от тях регистрира само две: приспособлението за вихрово нарязване на червяци и резбовалцуваща глава, която има приложение и в други заводи.
Следват години като началник на Базата за техническо развитие в Бяла, работа в ЗММ „Стефан Караджа“ в Русе и НПП СМСЕД-Русе до назначението му за директор на учебно-производствения завод на ВИММЕСС и  директор на Технологичен институт - Институт по зъбни колела в Русе.
През 1986 г. в родното си Пейчиново създава цех за зъбни колела, като дава работа на редица млади семейства. Същата година с екипа си участват в Пловдивския панаир с роботизиран модул АТМ. Роботът е 10 пъти по евтин от вносната техника и с него се реализира една от най-прогресивните в света технология, увеличаваща производителността 10 пъти.
Събитията след 10 ноември 1989 г. дават възможност на доктора на техническите науки да развие своя потенциал на дейност в частния сектор.
За най-значима съществена работа в живота си г-н Иванов смята основаната от него фондация „Български културен център „Любен Каравелов“ в Букурещ. Нейната цел е запазването и реставрирането на българската светиня извън България - къщата с печатницата на Любен Каравелов (Солаковия хан) в Букурещ, където Христо Ботев и Любен Каравелов издават своите вестници. Но с болка споделя за бездействието на българските управници, заради което пропадат усилията му за опазване на Солаковия хан, най-важния ни исторически паметник извън България. По подобен начин се проваля и възстановяването на прочутия хотел „Ислях хале“ в Русе.
През 2016 г. родолюбецът учредява фондация „Д-р инж. Иван Иванов“, чиято цел е реставриране на сградата на Иваница Симеонов на ул. „Княжеска“ 6 и сградата на Сабетай Бениеш на ул. „Рила“ 10, за да се опази богатото архитектурно наследство на Русе.

Павлина ПЕТКОВА