За първи път в отделението по съдова хирургия на УМБАЛ „Канев“ виртуална реалност беше комбинирана с местна упойка по време на операция, за да се намали дискомфортът на пациента. За целта беше използвана иновативната система REALICA Virtual Reality Care. VR технологията позволява пациентът да се отпусне в успокояваща виртуална среда, която намалява тревожността му по време на процедурата и така усилва ефекта на местната упойка.        

За втори път в рамките на малко повече от месец отделението по съдова хирургия с началник д-р Стоян Генадиев, дм, прилага иновативни методи в лечението на своите пациенти. През октомври там за първи път в Северна България с 3D биопринтер бяха изработени индивидуални биопечатни вложки от собствени мастни клетки на двама пациенти, загубили голямо количество тъкан поради тежки запушвания на кръвоносните съдове. Пробната употреба на REALICA VR затвърждава мястото на  отделението сред иноваторите в медицинската практика.
„Това показва нашия стремеж да предоставяме най-добрата грижа за нашите пациенти“, казват съдовите хирурзи от университетската болница и заявяват, че след приключване на тестовия период ще бъдат оценени възможностите за бъдещото прилагане на технологията. И благодарят на своите пациенти за доверието в новия подход.
Според научни изследвания използването на виртуална реалност в медицината може да подобри поносимостта към процедури и да намали необходимостта от медикаменти за облекчаване на болката. REALICA VR е разработена в тясно сътрудничество с лекари и невроучени, като интегрира принципи от неврофизиологията и майндфулнес практиките за постигане на баланс между тялото и съзнанието, за да осигури оптимално благополучие на пациентите по време на медицински процедури. Технологията намира приложение в различни медицински области, включително стоматология, педиатрия и палиативни грижи.