Компанията "Спейс Екс" осъществи шести изпитателен полет на космическата система "Старшип"
По време на полета й бяха тествани ключови технически подобрения, включително повторно запалване на двигателя "Раптор" (Raptor) в космоса.
От "Спейс Екс" казаха, че основната цел на теста е била получаването на възможно най-много телеметрични данни. Полетът на "Старшип" продължи малко повече от час и завърши с приводняване в Индийския океан.
Този път компанията не успя да извърши прехващане с гигантски роботизирани ръце на първата степен на ракетата, наречена "Супер Хеви" при завръщането й на специалната платформа Mechazilla. Вместо това след около 8 минути тя се приводни в Мексиканския залив. "Старшип" продължи полета си, преди да се приводни в Индийския океан на дневна светлина, което позволи за първи път да бъдат заснети ценни кадри. За първи път заедно с Илон Мъск изстрелването наблюдаваше и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.
Шестият тестов полет на "Старшип", който беше излъчен на страницата на "Спейс Екс" в социалната мрежа Екс, беше проследен на живо от 7 милиона души.
Според плановете на компанията космическата система "Старшип", проектирана да бъде по-евтина и мощна от "Фалкон-9", ще бъде универсална и ще може да се използва в различни варианти - за пилотирани полети до околоземна орбита, изстрелване на спътници и осъществяване на мисии до Луната и Марс, както и до по-далечни небесни тела.
Предвижда се ракетата-носител за многократна употреба "Супер Хеви" и корабът "Старшип" да извършат вертикално кацане на Земята. Според настоящия проект общата височина на космическата система е 121 метра - "Старшип" - 50 метра" и "Супер Хеви" - 71 метра.
Разработката на "Старшип" се извършва с пълна скорост от компанията, която пуска прототипи без товар, за да отстрани бързо всички проблеми, възникнали в реални летателни ситуации, отбелязва Франс прес.
Въпреки това "Спейс Екс" разкри, че за първи път на борда е имало товар - банан.
Три от предишните пет теста на системата "Старшип", първият от които беше осъществен през април 2023 г., завършиха с взривяването на ракетата.