Рекордна смъртност на коралите е установена в част от Големия бариерен риф
Проучването на Австралийския институт за морски науки, проведено върху 12 рифа, показва, че смъртността достига 72 на сто вследствие на масовото избелване това лято и два циклона.
В северна част от Големия бариерен риф около една трета от твърдите корали са загинали, което е "най-големият годишен спад", откакто правителството е започнало да наблюдава този феномен преди 39 години.
Големият бариерен риф, който се простира на 2300 км по крайбрежието на щата Куинсланд, се смята за най-голямата жива структура в света. Той е дом на изключително богато биоразнообразие, включващо повече от 600 вида корали и 1625 вида риби, припомня АФП.
Но няколко епизода на масово избелване са превърнали някогашните процъфтяващи, многоцветни коралови брегове в болнава, бледа площ.
Избелването на коралите се дължи на повишаване на температурата на водата, което води до изхвърляне на симбиотичните водорасли, придаващи яркия цвят на коралите. Ако високите температури се запазят, коралите побеляват и умират.
За осем години в Големия бариерен риф са регистрирани пет епизода на масово избелване.
Проучването, публикувано на 19 ноември, показва също така, че при бързорастящите корали - акропора, е имало най-висока смъртност.
Ръководителят на отдел "Океани" в неправителствената организация Световен фонд за природата - Австралия Ричард Лек заяви, че последните данни потвърждават "най-лошите му опасения".
"Големият бариерен риф може да се възстанови, но устойчивостта му е ограничена“, каза експертът. "Той не може да бъде подлаган на такива атаки многократно. Бързо се приближаваме до критична точка".
Ричард Лек добави, че изследваната област е "сравнително малка" и се опасява, че когато пълният доклад бъде публикуван през следващата година, ще бъдат наблюдавани "подобни нива на смъртност".