Ученици от Професионалната гимназия по селско стопанство (ПГСС) „Хан Аспарух“ в Исперих трупат опит в реална работна среда. Практическите занятия се провеждат по проект за модернизиране на професионалното образование и обучение, съобщи за БТА директорът на училището Сали Назиф. 
Проектът е финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027 г. и съфинансиран от Европейския съюз. Една от целите му е учениците да подобрят своите компетентности по професионална подготовка, предприемачески умения, социално предприемачество с участие на работодатели, обясни Назиф.
Той каза, че в изпълнение на проектните дейности от началото на ноември във фирми партньори на училището практикуват 60 възпитаници на гимназията от 10 до 12 клас. Професиите, по които се обучават учениците, са растениевъд, техник-растениевъд, администратор в хотелиерството, техник на селскостопанска техника, икономист и икономист-информатик. Техни наставници са 27 служители в земеделски фирми и кооперации, сдружения и институции от Исперих и общината, а процесът на обучение се следи от осем учители по професионална подготовка. За отработените часове под формата на допълнителна практика в реална работна среда, която ще продължи до юни 2025 г., младежите ще получат стипендия, посочи директорът на гимназията.
Той отбеляза, че освен практическо обучение в реална работна среда по проекта са предвидени още допълнително професионално обучение в училище, както и обучения на наставници от фирмите партньори, на ученици от обучители от фирми партньори, обучения на учителите по професионална подготовка за дигитализиране на професионалното обучение и прилагане на компетентностния подход. 
До юни 2025 г. ученици от специалностите "Механизация на селското стопанство" и "Организация на обслужването в хотелиерството" ще се се включат в обучения за формирането на умения за работа и включване в пазара на труда.
През месеците февруари-март догодина ще се проведат практически занятия за ученици от втори гимназиален етап от специалностите „Икономическа информатика“, „Механизация на селското стопанство“, Организация на обслужването в хотелиерството“ и „Трайни насаждения“. Представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор ще запознаят гимназистите с най-новите технологии в съответния сектор и актуалните тенденции в развитието на професията, по която се обучават и новите умения, необходими за практикуването й.
Предвидени са и специализирани обучения за повишаване на квалификацията на осем учители по професионална подготовка от ПГСС „Хан Аспарух“. Целта е повишаване на дигиталните умения на преподавателите за създаване и използване на съвременни цифрови технологии, допълни директорът на гимназията в Исперих.
Преди месец министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков съобщи, че над 4000 ученици придобиват умения чрез практики в рамките на проекта на МОН за модернизиране на професионалното обучение.