15% от родените в Русе бебета са недоносени, най-малкият герой вече е вкъщи с мама и татко
През първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетска болница „Канев“ са се родили 104 недоносени бебета, което представлява 15% от всички новородени за този период. Данните сочат малко увеличение спрямо предходни години, когато процентът е бил между 12 и 13.
Под 1000 грама има пет бебета, между 1000 и 1500 грама са 12, между 1500-2000 грама - 25 и между 2000 и 2500 грама - 62 бебета.
Най-малкият герой на 2024 г. е бебе, родено с тегло 760 грама в 25-а гестационна седмица, което вече е на 4 месеца и си е у дома със семейството си, съобщи Стела Кръстева от отдел „Връзки с обществеността“ на лечебното заведение.
За вчерашния Световен ден на недоносените деца неонатологичното отделение в университетската болница „Канев“ организира в Доходното здание празник за всички малки герои и техните семейства с много изненади и забавления.
Недоносените бебета често изискват продължително наблюдение и специализирани грижи през първата година от живота си. Затова екипът на отделението работи активно по програми за проследяване, за да намали рисковете от усложнения като ретинопатия и бронхопулмонална дисплазия. Отдава се необходимото значение и на психологическата подкрепа за семействата, която остава недостатъчно развита в национален мащаб.
Една от основните цели на отделението по неонатология на болница „Канев“ е да осигури качествени и специализирани грижи за недоносените бебета и да работи за предотвратяване на усложненията, свързани с тяхното здравословно състояние.
В отделението по неонатология активно се прилага кенгуру-грижата - контактът кожа до кожа между майката и бебето. Специалистите отчитат, че тази практика доказано намалява стреса, насърчава кърменето, укрепва семейната връзка и играе ключова роля в развитието на нервната система на недоносените.
Благодарение на фондация „Нашите недоносени деца“ отделението разполага със семейна стая - пространство, където майките и бебетата прекарват време заедно преди изписването. Там майките получават обучение как да се грижат за своите деца, което е ключово за плавния преход към домашна грижа.
През изминалата година с дарената от кампанията „Капачки за бъдеще“ неонатална линейка са транспортирани шест новородени в тежко състояние. Това е решаващо за техния шанс за оцеляване и възстановяване.