Съветници настояват за действия срещу замърсителите на въздуха
Да се състави временна комисия, която да разработи мерки, които най-после да преустановят зловонията от химически предприятия в и около града, настояват съветниците от групата „СДС-Гражданите“. Те искат Общинският съвет да се ангажира с търсенето на решение на дългогодишния проблем на града с характерните неприятни миризми на бакелит, ацетон, петролни продукти и други химикали. Предложението е подписано от Станимир Станчев, Елеонора Николова, Веселин Велчев и Галичка Николова.
Още през 2021 г. временната комисия на Общински съвет - Русе за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със замърсяването на атмосферния въздух в община Русе, председателствана от сегашния директор на РИОСВ Дауд Ибрям, излезе с категорично становище, че основната причина за замърсяванията в града е неоснователното увеличаване на производствения капацитет на „Монтюпе“/“Линамар“, без това да е съобразено с възможностите на пречиствателните съоръжения. След тази констатация обаче не последваха никакви действия от страна на Общинския съвет за решаване на проблема, припомнят съветниците.
Освен „Линамар“ те прибавят към групата замърсители на въздуха още „Оргахим“, „Оргахим Резинс“ и „Лубрика“. Предложенията включват организиране на среща с мениджърите на тези предприятия, изискване на официална справка от РИОСВ за всички подадени сигнали и установени нарушения и организиране на среща с директора на ИАОС и министъра на околната среда и водите, на която като крайна мярка да бъде отнето комплексното разрешително на тези замърсители до въвеждане на пречиствателните съоръжения в режим, гарантиращ разпространяване на миризми само в рамките на работната площадка.
„Ние сме тук по поръчение на гражданите на Русе със задължението да защитаваме техните интереси, здраве, живот и благополучие. Най-естественото природно необходимо право е въздухът, който дишаме. Всички ние сме жертва на ненарушимите интереси на крупните инвеститори, които злоупотребяват със законите на държавата и тероризират населението. Всички страдаме от респираторни заболявания и сме предразположени към по-сериозни последици от условията, в които сме принудени да живеем“, заявяват вносителите на предложението.