В Съвета на Европа в Страсбург беше открита изложбата, отбелязваща 155 години от създаването на Българската академия на науките (БАН). Събитието беше организирано съвместно от Постоянното представителство на Република България към Съвета на Европа, Българската академия на науките и Европейската асоциация "Кирил и Методий", съобщи днес пресцентърът на БАН.
Посланик Мария Спасова, постоянен представител на Република България към Съвета на Европа, представи изложбата като пътешествие във времето, проследяващо приноса на БАН в различни области на съвременната наука. Тя постави акцент върху устойчивостта на Академията, създадена преди Освобождението на България, нейната еволюция през историческите предизвикателства и непоколебимата й ангажираност към знанието, научното развитие и опазването на националната идентичност.
Чл.-кор. Евдокия Пашева - заместник-председател на БАН, запозна присъстващите с историята на най-старата българска научна институция, наследник на Българското книжовно дружество, създаденото през 1869 г. в Браила. Тя представи постиженията на научните институтите на БАН в развитието на ИТ технологиите, ядрената енергетика, роботиката, космическите изследвания, екологията, разработването на наноматериали, биомедицината, в изучаването на културно-историческото наследство, в редица други фундаментални и научно-приложни постижения, получили европейско и световно признание.  
В словото си Вилано Кириази - ръководител на отдела за образователна политика на Съвета на Европа, подчерта, че БАН като най-голямата научна институция в България с доказан международен авторитет, не само въплъщава традициите на миналото, но и активно подпомага страната ни по пътя на нейната европейска интеграция с реализирането на успешни научни проекти и иновации.