Присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е сред приоритетите на Министерството на икономиката и индустрията. Това каза служебният заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на международния форум на тема "България и ОИСР в контекста на националното икономическо развитие и зеления преход", организиран от Дипломатическия институт към МВнР. "Членството в ОИСР открива нови възможности за провеждане на икономическа политика, в основата на която са повишената конкурентоспособност, отвореността на пазара и участието в световните вериги за създаване на стойност", посочи той.
Павлов поздрави организаторите на събитието за това, че дават възможност на представители на местната власт и бизнеса да обсъдят с компетентните институции различни аспекти от икономическото развитие на страната и да поставят този разговор в контекста на един от основните външнополитически приоритети на България, какъвто е присъединяването на страната в ОИСР. Той подчерта, че по отношение на този приоритет има голям консенсус и България напредва към достигането на тази цел. Присъединяването към организацията на най-развитите икономики в световен мащаб е логична стъпка във външнополитическото ни развитие като членове на Европейския съюз и НАТО и е съвсем логично да предприемем тази стъпка. Зам.-министърът отбеляза още, че присъединяването на България към ОИСР ще служи като гарант за доверието от страна на международните инвеститори и ще подпомогне напредъка към балансирано развитие, което ще даде възможност на регионите да се възползват от пълния си икономически потенциал. Той подчерта, че инвестиционният климат и регионалното развитие в България, са ключови елементи за икономическия растеж на страната ни.
По думите му Министерството на икономиката и индустрията е сред най-силно ангажираните институции в процеса на присъединяване към организацията. "То има водеща роля по 4 и партниращи функции по 9 от общо 25-те технически прегледи, които комитетите на ОИСР правят за преценка на готовността на България за присъединяването", обясни Николай Павлов. До края на тази година се очаква докладът на Секретариата на ОИСР за отвореността на пазара в България, който ще засегне важни аспекти като намаляване на административната тежест, обществени поръчки, околна среда, интелектуална собственост, правителствена подкрепа, цифрова търговия, координацията с местното управление и други, посочи зам.-министърът. 
Николай Павлов коментира още, че само за последните три месеца дружествата от групата на "Национална компания индустриални зони" ЕАД към Министерството на икономиката и индустрията са привлекли инвестиции на обща стойност от над 450 млн. лв., които ще разкрият близо 1300 нови работни места. Преобладаващата част от тези инвестиции са именно в Индустриална зона Загоре – Еленино в Стара Загора, където бяха привлечени две високотехнологични инвестиции в заводи за производство на обща стойност от близо 400  млн. лв. Те се очаква да разкрият около 1000 работни места, посочи Павлов.