Нивата на язовирите "Калин" и "Карагьол" в Кюстендилска област, които се ползват за питейни нужди, не са под необходимия минимум, каза пред БТА областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски. Въпреки това, жителите на Рила и Кочериново системно се оплакват от липса на вода. През летните месеци жители на Кочериново дори на няколко пъти блокираха пътя за Рилския манастир, в знак на несъгласие със системната липса на вода.
Недоволство се поражда и в момента, след като през миналата седмица водата в Кочериново отново беше спирана продължително на два пъти.
Имало е авария, която е била своевременно отстранена. След нея се е появила нова, вероятно поради хидравличен удар, след пускането на водата, като за отстраняването ѝ е реагирано веднага, обясни областният управител. 
През последните месеци районът страда от липса на валежи, а ежедневните аварии са се превърнали в рутинна част от живота на жителите. По данни на депутата от "Възраждане" Димчо Димчев загубите по водопроводната мрежа в района на Кюстендилска област възлизат на 63%. Наскоро жители на село Смоличано, община Невестино се оплакаха, че за първи път е пресъхнал и водопадът Св. Анна край селото, който е туристическа атракция.
Справка на БТА показа, че дружеството "Кюстендилска вода", което обслужва общините Кюстендил, Бобов дол, Бобошево, Рила, Кочериново, Невестино и Трекляно, е поискало от Министерството на околната среда и водите разрешение за увеличаване на ползването на водните обеми от "Калин" и "Карагьол" за месец ноември с още 100 000 куб.м, т.е. със 100%, за питейно-битово водоснабдяване на общините Рила, Кочериново и Бобошево. 
Проблем с водата има и в областния център Кюстендил, който се водоснабдява от кладенци. На сайта на водното дружеството е записано, че във връзка със засушаването и намаления дебит на водоизточниците няколко района в Кюстендил са с понижено налягане от 22:00 до 6:00 часа; в Централна градска част от 11:00 до 17:00 часа и от 23:00 до 6:00 часа.
На територията, обслужвана от "Кюстендилска вода", живеят около 101 хил. жители, от които 98 500 са водоснабдени чрез 211 каптажи, дренажи, речни водохващания, шахтови и тръбни кладенци.