Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване. Това е уверил служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на проведена днес среща с кмета на Шумен проф. Христо Христов и с областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. 
Оттам отбелязват, че в отговор на отправеното искане - за редуциране на количествата вода за напояване, министър Димитров е посочил, че с оглед ниските нива и намаления приток, характерен за много суха година, „Напоителни системи“ следва да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като ще се редуцира и подаването на вода от язовир „Тича“ към ВЕЦ-овете по поречието на река Камчия.
На проведената среща министърът на околната среда и водите е подкрепил и искането за доизграждане на водоснабдителна система „Дунав“, като се е съгласил с позицията на кметовете на Шумен, Търговище и на областния управител Бейнур Ахмед, че това е единствената алтернатива, която ще гарантира водоснабдяването на Североизтока, където проблемът с недостига на питейна вода е особено тежък, посочиха от общинския пресцентър.  
„Утре предстои среща и с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, на която също ще бъдат обсъдени проблемите, свързани с осигуряването на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т.ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване“, допълниха от пресцентъра на общинската администрация в Шумен. 
Водоподаването от язовир "Тича" за напояване и към водни електрически централи да бъде преустановено, настоя кметът на Шумен проф. Христо Христов на брифинг на 29 октомври. „Водата в язовир "Тича" за месеца е намаляла с 6,71 процента, нивото му е 37,86 процента. Притокът на вода е 0,061, а разходът, който язовирът прави, е 1,6 кубически метра в секунда", обясни кметът на брифинга и добави, че цитираните данни са от бюлетин на Министерството на околната среда и водите. Тогава той каза още, че ще сезира министъра на околната среда и водите и областния управител заради нивото на язовир "Тича".
По-рано днес той предприе стъпки за изясняване на причините за мътността на водата в града. Малко по-късно Регионалната здравна инспекция в Шумен препоръча водата от чешмите в града и три села да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. От ВиК-Шумен информираха какви действия са предприели за решаване на проблема с повишената мътност на водата в града, а малко по -късно, че заради нова авария отново ще бъде нарушено водоподаването в части на Шумен. Към този час няма информация водоподаването да е възстановено. 
Новият довеждащ водопровод от язовир "Тича" до Шумен се изгражда по един от най-мащабните проекти в региона -"Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК-Шумен по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г. 
Пречиствателната станция за питейни води в шуменския квартал "Дивдядово" ще бъде въведена в експлоатация заедно с новия довеждащ водопровод, съобщиха в писмо до медиите от ВиК-Шумен на 15 декември миналата година, ден след проведено общо събрание на Асоциацията по ВиК в областта.