Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници. Едва през 1954 г. ВМС получават три подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали три различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с четири подводници, от които към 2004 г. са останали „Слава“ и „Надежда“.
В емисията „Вътрешна информация“ на БТА са публикувани и новини за задачите и ролята на „Слава“ в годините преди снемането ѝ от въоръжение, за нейното състояние, за превръщането ѝ в музей, както и за другата останала българска подводница „Надежда“, изведена от състава на Военноморските сили преди „Слава“, и за плановете за български подводен флот:
След продължително прекъсване подводница „Слава“ днес е провела успешна учебна торпедна стрелба
София, 12 март 1999 г. /БТА/ След продължително прекъсване подводница „Слава“ с командир капитан-лейтенант Борис Борисов днес е възстановила напълно бойната си подготовка, съобщи във факс до БТА пресцентърът на Министерството на отбраната.Екипажът на подводницата днес в 10:15 часа в полигон на Военно-морските сили в Черно море е провел успешна учебна торпедна стрелба.
***
Тактически учения на военноморските бази Варна и Бургас
Варна, 5 юли 2000 г. /БТА/ След два дни предпоходна подготовка в базови условия днес корабите от Военноморските бази Варна и Бургас продължиха тактическите учения на море.От борда на флагманския кораб на флота – фрегатата „Смели“, началникът на Главния щаб на Военноморските сили вицеадмирал Петър Петров наблюдава участието на морските съдове в извеждането на подводницата „Слава“ от пункта за базиране и осигуряването на нейната противовъздушна, противоминна и противоракетна отбрана.Учението ще продължи с епизоди по търсене, следене и унищожаване на подводен противник. (…)
***
Морска хуманитарна операция
Варна, 27 юни 2000 г. /БТА/ Днес започна изпълнението на морската хуманитарна операция от многонационалното корабно съединение съвместно с подразделения на Сухопътни войски в рамките на националното учение на Военноморските сили „Бриз 2000“ с международно участие.Средните десантни кораби „Антарес“ и „Сириус“ от тактическа група номер 5 натовариха от района на село Черноморец бойна техника и „пострадало“ население, засегнато от стихийни бедствия съгласно приетата условна тактическа обстановка на учението. Ролите на бежанци изпълняват бойци от сухопътния батальон.Миночистачите „Прибой“ и „Щорм“ от тактическа група номер 4 преведоха зад трал натоварените десантни кораби до района за формиране на походния строй на хуманитарния конвой. Корабите от тактическите групи номера 1, 2 и 3 организираха защитата на товарещите се „бежанци“ и прехода на хуманитарния конвой, като проведоха противоподводно учение, в което откриха, следиха и „унищожиха“ учебно подводницата „Слава“, атакуваща десантните кораби. Конвоят отрази и учебните атаки на въздушния и надводен „противник“. (…)
***
Можем да ползваме опита на британските Военноморски сили в защитата на крайбрежните интереси на Острова
Варна, 12 март 2002 г. /БТА/ Началникът на щаба на британските Военноморски сили и първи морски лорд на Великобритания адмирал сър Найджел Есенхай се очаква да посети нашата страна през втората половина на годината. Кораб на британския военен флот ще участва в учението „Бриз 2002“ през втората половина на месец юли.Ще ни гостуват и група специалисти от британските ВМС по охраната на крайбрежието.Това съобщи днес на брифинг началникът на Главния щаб на българските ВМС вицеадмирал Петър Петров по повод неотдавнашното му посещение във Великобритания. (…)По повод неотдавнашни публикации за българските подводници, вицеадмирал Петров каза, че няма официално искане да ги извадим от въоръжение. Той описа състоянието на включената през 1985 г. в състава на ВМС подводница „Слава“, която сега е на 40 години: преминала е три навигационни, един текущ и два средни ремонта; корозионната износеност на корпуса е от 0,9 до 8 процента при допустими 10 процента; при ресурс от 20 000 часа за двата й двигателя, досега са изразходвани 8000 часа. Акумулаторната й батерия е с гаранция до 2003 година, може да се използва още 8-10 години. „Слава“ е в добро техническо състояние, което гарантира използването ѝ още 8-10 години, каза началникът на Главния щаб.Всички морски държави, с изключение на Исландия, изграждат и развиват подводния си флот, в зависимост от своите доктрини и възможности и той включва между 7-8 на сто от бойния потенциал на военния флот. Нашите две подводници съставляват 8,1 на сто от бойния потенциал на ВМС, каза още вицеадмирал Петър Петров.
***
Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Георги Първанов присъства на тържественото вдигане на флаговете на корабите на ВМС
Варна, 11 август 2002 г. /БТА/ Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Георги Първанов присъства днес на ритуала за тържественото вдигане на флаговете на корабите на Военноморските сили. На морската гара той беше посрещнат от почетна рота и военен духов оркестър.Гости на празника на българския военен флот бяха заместник-министърът на отбраната Иво Иванов, началникът на Генералния щаб на Българската армия генерал Никола Колев, командващите Сухопътните и Военновъздушните сили, Варненският и Преславски митрополит Кирил. Тук бе и посланикът на САЩ у нас Джеймс Пардю.Върховният главнокомандващ се качи на флагмана на бойния ни флот фрегатата „Смели“, поздрави военните моряци с празника и пожела попътен вятър на екипажа.Посланик Пардю прояви интерес към подводницата ни „Слава“ и заедно с капитан първи ранг Гумиеро, командир на гостуващия италиански крайцер „Виторо Венето“, слязоха в нея.По-късно генерал Колев информира, че по време на днешните разговори с експерта към американския Сенат д-р Майкъл Холцел и с посланик Пардю по въпросите на реформата в Българската армия, са говорили и за подводницата. Представихме нашето виждане, че българските Военноморски сили трябва да се развиват като система с всички родове сили, които са необходими за един флот като нашия, в това число и с подводни сили, добави генерал Колев. (…)
***
Дивизионът подводници във Военноморска база Варна чества 50-годишен юбилей
Варна, 18 август 2004 г. /БТА/ Дивизионът подводници във Военноморската база във Варна днес чества 50-годишен юбилей. Празникът започна с тържествено вдигане на Военноморския флаг.Поздравления към личния състав на дивизиона поднесоха началникът на Главния щаб на ВМС контраадмирал Минко Кавалджиев и бригаден адмирал Георги Георгиев, началник на Военноморската база. По случай празника бяха наградени кадрови военнослужещи от дивизиона и офицери от резерва.Няма съмнение, че на България ѝ трябват подводници, подчерта контраадмирал Кавалджиев. По думите му заради липса на пари батерия за подводницата „Надежда“ скоро няма да бъде купена, но уменията на екипажа се поддържат на „Слава“.Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници.Едва през 1954 г. ВМС получават 3 подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали 3 различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с 4 подводници, от които днес са останали „Слава“ и „Надежда“.
***
Военният флот ще запази подводници на въоръжение, предвижда се придобиването на две малки западни подводници „на втора ръка“
София, 21 декември 2004 г. /БТА/ Българският военноморски флот ще запази подводници на въоръжение, съобщиха днес началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Никола Колев и първият му заместник вицеадмирал Петър Петров на среща с журналисти.Вицеадмирал Петров каза, че батерията на оперативната в момента подводница „Слава“ ще ѝ осигури още 3-4 години живот. Междувременно се предвижда да бъдат придобити две подводници втора употреба, които да са малки и съобразени с условията в Черно море – от типа на U-206 и U-209, каквито има в натовските държави. Ген. Никола Колев изтъкна, че въпросът дали армията ни да притежава подводници вече не е дискусионен за нас, а също и за НАТО. След 11 септември в Средиземно море по чл. 5-и се осъществява операцията „Актив индевър“, която контролира корабоплаването в Средиземноморския регион. Ескортират се кораби, превозващи ценни и атрактивни за терористи товари. Опитът от тази операция даде основание да се преоцени необходимостта от подводници, посочи ген. Колев. Без тях не може да се осъществява постоянен контрол на морския трафик. Подводниците са необходими вече не толкова като огневи средства, а като възможности за разширяване на зоната за наблюдение и контрол, обясни генералът.По думите му подводниците дават и възможност за борба с подводни плавателни апарати, за каквито има сведения, че много терористични организации търсят начини да придобият; без подводници не може да се води и подготовката на надводния флот за борба с тях.Ген. Колев обясни, че подводниците са скъпи като инвестиция, но са по-евтини за поддръжка от обикновените кораби. Политиката ни е да придобием на т. нар. политическа цена годни, с достатъчен ресурс, малки дизелово-електрически подводници, каза той. Минимално необходими са две, за да имаме нужните способности, посочи Колев.Той каза, че в момента се водят разговори и се планира разширяване на операцията „Актив индевър“ и в Черно море, защото след успеха ѝ в Средиземно море има индикации, че Черно море става особено интересно за нелегален трафик на хора, стоки и наркотици, оръжие. Операцията в Черно море обаче ще бъде под друга политическа формула, а не по член 5-и от Северноатлантическия договор, каза ген. Никола Колев.
***
Прахът на писателя капитан Константин Площаков бе разпръснат в морето
Варна, 26 септември 2006 г. /БТА/ Прахът на известния писател маринист и подводничар капитан първи ранг Константин Площаков бе разпръснат днес в морето. Първият по рода си в историята на флота военен ритуал се състоя на борда на подводницата на Военноморските сили „Слава“.По желание на починалия през март капитан, прахът му беше разпръснат на пет мили навътре в морето. Под звуците на националния химн зам.-командващият на ВМС контраадмирал Пламен Манушев, синовете на кап. Площаков – Естислав и Йордан, и негови приятели от флота хвърлиха в морето венец и цветя.Константин Площаков остави над 10 книги, а негови разкази са използвани в сценариите на филмите „Циклопът“ и „Срещу вятъра“.
***
Подводницата „Надежда“ става музеен експонат
Варна, 5 януари 2009 г. /БТА/ До два месеца подводницата „Надежда“ ще бъде извадена от състава на Военноморските сили и предадена на община Варна, за да стане музеен експонат. Това съобщи днес началникът на Военноморската база в града бригаден адмирал Румен Николов. Заповедта на министъра на отбраната за снемането на „Надежда“ от въоръжение е издадена в края на декември.Николов допълни, че подводницата „Слава“ може да изпълнява задачи. По думите му батерията ѝ е с капацитет 75 процента. Батерията работи девета година, въпреки че гаранционният ѝ срок е 5 години.Бригаден адмирал Николов и началникът на щаба на ВМС контраадмирал Георги Георгиев днес откриха официално новата учебна година във Военноморската база. (…)
***
Идеята за придобиване на две подводници „втора ръка“ не е отпаднала, но ще се отложи заради икономическата криза, каза във Варна контраадмирал Пламен Манушев
Варна, 18 август 2009 г. /БТА/ Идеята за придобиването на две подводници „втора ръка“ е част от проекта за модернизация на флота, тя не е отпаднала, но реализацията ѝ явно ще се отложи за известно време заради икономическата криза. Това коментира днес началникът на щаба на ВМС по подготовката контраадмирал Пламен Манушев, който участва в честванията на 55-годишнината от възстановяването на дивизиона „Подводни операции“ към Военноморска база – Варна. Манушев посочи, че след като се е запознал с обосновката на ВМС за още две подводници, министър Николай Младенов е застанал зад тази идея. Вярвам, че в недалечно бъдеще Военноморските сили ще имат две подводници „втора ръка“ от по-малък клас, посочи контраадмиралът и допълни, че подводната лодка „Слава“, която е в момента на въоръжение, е среден клас подводница.„Слава“ е годна да изпълнява задачите си, коментира още началникът на щаба. Проблемът е с ограничения финансов ресурс за ремонти. Батерията на подводницата също продължава да е годна за употреба. (…)
***
Подводницата „Слава“ бе изведена от състава на Военноморските сили и става музей
Варна, 1 ноември 2011 г. /БТА/ Последната българска подводница „Слава“ ще стане музей, след като днес бе официално изведена от състава на Военноморските сили. На прощаването с кораба присъстваха командирът на ВМС Пламен Манушев, бивши матроси, ветерани, офицери от резерва и запаса.Тържеството започна по традиция с вдигане на националното знаме и гюйса на „Слава“. Пред събралите се командирът на дивизиона за подводни операции кап. I ранг Камен Кукуров посочи, че корабът не е просто тонове метал, а е бил дом на всички подводничари и ги е научил на мъжество, гордост и чест. Контраадмирал Манушев благодари на целия състав на дивизиона за професионализма му през изминалите години. Той допълни, че „Слава“ става собственост на община Варна и ще бъде превърната в музей, за да виждат бъдещите поколения къде са служили българските подводничари. Контраадмиралът допълни, че подводницата „Надежда“, която бе изведена по-рано от състава на ВМС, ще бъде нарязана на скрап.„Слава“ влиза в състава на българския военен флот през 1985 година. Тогава ВМС разполагат с 4 подводници. (...) През 1954 година (...) страната ни разполага с три подводни кораба, които по-късно са подменени с нови модели. Последното плаване на „Слава“ е осъществено в края на миналата година. Сега членовете на екипажа ѝ са преназначени и служат на други кораби от военния флот. Националното знаме и гюйса от „Слава“ днес свалиха двама бивши командири на подводницата. Те предадоха двата флага на контраадмирал Манушев, който ги връчи на директора на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева. Манушев изрази надежда, че знамената ще бъдат извадени от музея и връчени на командира на нова българска подводница, на която отново ще бъдат издигнати. По думите му набирането на екипаж няма да бъде проблем, защото българският моряк е добър професионалист и се учи бързо.
***
България е 11-та държава в света, която се сдобива (през 1916) със своя подводна лодка
Варна, 5 май 2016 г. /БТА/ Нашата страна е 11-та държава в света, която се сдобива със своя подводна лодка, каза днес председателят на Съюза на подводничарите о.р. кап. първи ранг Станко Станков при откриването на изложбата „100 години подводно плаване в България“ във Военноморския музей във Варна. Експозицията проследява едновековната история от приемането на първата подводница УБ-18, през възстановяването на подводния ни флот след Втората световна война и успехите на 8-ми дивизион подводни лодки до извеждането от строя на последната българска подводница – „Слава“, през ноември 2011 г. (…)Приемането на първата подводница става по време на Първата световна война – на 25 май 1916 г., в пристанището на двореца „Евксиноград“, разказа директорът на музея Мариана Кръстева. Българският военноморски флаг е вдигнат на тайна церемония. Подводницата е получена от тогава съюзническия германски флот, а неин пръв командир става лейтенант Никола Тодоров.За 100 години България създава подводно плаване, на което много държави завиждаха, допълни кап. Станков. Той припомни, че в края на 80-те години на миналия век държавата притежава четири подводници, които изпълняват пълния комплект бойни задачи. Сега живеем с надеждата, че някой ден страната ни пак ще има подводница и отново български командир ще издаде командата „По местата, за потапяне“, посочи Станков. (…)
***
Последната българска подводница вече работи като музей
Варна, 18 август 2020 г. /БТА/ Последната българска подводница „Слава“ от днес вече е официално музей. Откриването бе съпроводено с военен ритуал, а церемонията събра представители на Военноморските сили, на местната и държавната власт, офицери от запаса, бивши подводничари, много граждани. (...)Много е важно България да възстанови подводното плаване, каза кап. първи ранг Камен Кукуров, началник на щаба на Военноморските сили, който е бил командир на дивизиона за подводни операции на ВМС. По думите му това са най-автономните кораби и най-силната защита на суверенитета на държавата. Години наред зависим от други страни, време е паритетът на подводните сили в Черно море да бъде възстановен, посочи Кукуров. При откриването на подводницата-музей стана ясно, че през годините в подводния флот на България са служили повече от 6 500 мъже. (...)
***
Има надежда България да възстанови подводния си флот, смята капитан първи ранг Камен Кукуров
Варна, 28 декември 2021 г. /БТА/ Има надежда България да възстанови подводния си флот – управляващите, министерството на отбраната, подкрепят тази цел и не е тайна, че се водят разговори за реализацията ѝ, каза днес началникът на щаба на Военноморските сили капитан първи ранг Камен Кукуров. Заедно със свои колеги-подводничари, служили на последната българска подводница, той почете годишнината от вдигането на флага на българския военен флот на „Слава“ на 28 декември 1985 г. (...)Той разказа, че през годините, докато е командвал „Слава“, е имало рискови ситуации – и пожар под вода, трудни маневри. За него лично най-важното обаче е, че за цялата история на подводното плаване в България – от 1916 г. до 2011 г., когато дивизионът е закрит, българските подводничари не са дали нито една жертва в изпълнение на служебния дълг, те нямат провалени задачи, нито оставен човек в морето.