Д-р Елена Дочева завършва медицина в Медицински университет - Варна. Придобива специалност по Вътрешни болести 2000 година. Втора специалност по пневмология и фтизиатрия през 2006 година. От 2020 година. е началник на Отделение по пневмология и фтизиатрия в СБАЛПФЗ „Д-р Димитър Граматиков“
Д-р Дочева преглежда в Медицински център „Канев“.
Медицински център „Канев“ предлага висококачествена здравна грижа с екип от опитни специалисти и модерна апаратура. Осигурява  професионална диагностика, лечение и профилактика.
В Медицински център „Канев“ се извършват: консултации и прегледи от водещи лекари; диагностични изследвания и лабораторни услуги; профилактични прегледи и програми.

- Д-р Дочева, какви са основните респираторни заболявания, които се срещат най-често през есенно-зимния период?
- През есенно-зимния период се срещат предимно острите респираторни заболявания. Те са леко протичащи инфекциозни заболявания, които протичат със симптоми на възпаление на дихателните пътища (катар). Те се причиняват от различни респираторни вируси: аденовируси, коронавируси, реовируси, риновируси, респираторно-синцитиален вирус, парагрипни вируси и др.
- По какво се различават симптомите на сезонен грип от тези на настинка или COVID-19?
- При настинка причинител е риновирус или коронавирус, който инфектира носа и гърлото. Разпространява се при кихане и кашляне на заболели от него. Почти всеки се разболява от този вид вирусно заболяване през студения сезон. Важен момент в профилактиката е миенето на ръцете след пребиваване на обществени места.
Грипът е типично вирусно заболяване за зимния сезон, когато обикновено се обявяват и грипни епидемии в райони с критичен брой заболели. Причинява се от грипен вирус. Разпространява се също при кихане и кашляне на заболели. При тежки случаи заболяването може да има сериозни последствия. Вирусът на грипа инфектира носа, гърлото и белите дробове.
Коронавирусът е респираторен вирус. Той се разпространява чрез контакт с дихателни секрети - слюнка и слуз. Може да причини както настинка, така и тежка инфекция на дихателните пътища. Може да се стигне и до тежък остър респираторен синдром. Като Ковид-19 бе обозначена тежката инфекция с китайски щам на вируса с пандемично разпространение от 2019 г. И китайският вирус - причинител на Ковид-19, и обикновенните коронавируси, причинители на „настинка“ се доказват с един и същ бърз антигенен тест с материал от носоглътката.
Циркулиращите в момента коронавируси причиняват Ковид (корона вирусна болест, на англ. Coronavirus disease, COVID), който протича леко до умерено тежко
в единични случаи тежко при уязвими групи (хора в напреднала възраст и с подтиснат имунитет)
На практика е трудно да се разграничат симптомите на настинка, грип и коронавирус. Затова при симптоми на дихателнта система посетете лекаря си.
- Има ли по-висок риск от усложнения при хора с хронични белодробни заболявания през зимните месеци?
- Да, има риск от усложнения като пневмонии, поради подтиснат общ и локален в белите дробове имунитет.
- Какви препоръки бихте дали на пациенти с астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) за предпазване през студените месеци?
- Да вземат редовно назначената им поддържаща терапия за хроничното белодробно заболяване /ХНБЗ/,
да се пазят от простуда, да не пушат, да избягват продължително пребиваване на места с много хора
да не общуват с болни роднини и приятели, редовно да си мият ръцете си и да ползват дезинфектант, да консумират много пресни сезонни плодове и зеленчуци, да вземат хранителни добавки за имунната система при доказан дефицит, да се движат и да бъдат физически активни според възможностите, редовно да проветряват жилищните помещения.
- Каква е ролята на ваксинацията против грип и COVID-19 за хората с белодробни заболявания?
- На всички пациенти с умерено тежки и тежки ХОББ и астма препоръчвам ваксиниране срещу грип. Ковид ваксината е по желание на пациента. Достатъчно много се писа и каза „за“ и „против“ нея. Аз лично не я препоръчвам.
- Какви са препоръките за хората, които работят на открито или са изложени на студ и замърсен въздух през зимата?
- Да спазват общите препоръки за профилактика на остри респираторни заболявания, нищо специфично.
- Можете ли да ни разкажете за значението на добрата вентилация и как тя помага за намаляване на риска от инфекции в затворени помещения през зимата?
- Първичен резервоар и източник на инфекцията са хората. Вирусите се предават чрез аерозол, големи капки и директен контакт със заразени секрети. Основен път на предаване на инфекцията е въздушно-капковият механизъм в затворени пространства. Периодът на заразност на източника на инфекцията е 3-5 дни от началото на заболяването до 7 дни при децата и имунокомпрометирани лица.
- Какви са първите симптоми на пневмония, които не трябва да бъдат пренебрегвани, особено в есенно-зимния период?
- На фона на обикновена настинка фебрилитетът  продължава повече от 5-7 дни,
появява се мъчителна кашлица с или без храчки или се усилва преди това съществуваща
Има тежка отпадналост, безапетитие, гадене, повръщане или диария.
- С какви навици и грижи може да се укрепи имунната система и да се намали рискът от инфекции на дихателната система?
- Воденето на здравословен начин на живот: присъствие на пресни плодове и зеленчуци в диетата, физическа активност, избягване на тютюнопушене и злоупотреба с алкохол, достатъчно сън през нощта, контрол на стреса
- Какво е мястото на физиотерапията и дихателните упражнения в превенцията и възстановяването от белодробни заболявания през зимния период?
- Физиотерапията е важна част от лечението на респираторни заболявания като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), астма и кистозна фиброза. Терапията помага на пациентите да подобрят дихателната функция, да намалят задържането на секрети и да увеличат толерантността към физическо натоварване.
Физиотерапевтите използват различни техники, включително дихателни упражнения, постурална дренажна терапия и ръчна терапия, за да подпомогнат по-доброто функциониране на белите дробове и да подобрят качеството на живот на пациентите.

Силвия ДИМИТРОВА