Виждате реклама във фейсбук, продуктът ви трябва, цената ви устройва и докато кликвате в стъпките за покупка, се оказва, че вече сте направили поръчка. Дотук нищо необичайно - продавачът полага усилия за бързо и безпроблемно обслужване на клиента. Пък и той не е обвързан с нищо - плащането става при получаването на стоката, никъде не се споменава за неустойка, ако я откаже.
По този сценарий в Русе е купен външен диск за компютър. И всичко е наред, докато купувачът не решава да използва устройството. Трябвало е да го направи при получаването, но кой очаква, че точно на него ще се падне дефектна стока, пък и нали ако има нещо, може да я върне до две седмици - така е по закон.
Но точно когато решава да поиска на посочения за връзка електронен адрес неработещият продукт да бъде заменен, както е по закон, купувачът за пореден път се уверява, че наличието на закони не означава, че те непременно се изпълняват.
Първата реакция на продавача е позитивна - „Съжалявам, може да е, че продуктът е повреден. Моля, дайте си мобилен номер и ще ви изпратим нов безплатно. Няма да Ви таксуваме никаква сума“. Преводът очевидно е правен от Гугъл, но това не е проблем.
Проблемът идва по-нататък в кореспонденцията:
„Уважаеми клиенти, ние се извиняваме за неприятния опит за пазаруване. В момента нашата компания не поддържа връщане на продукти от чужбина. Ние ще Ви предоставим 30% възстановяване и няма нужда да върнем оригиналния пакет. Можеш ли да приемеш това? Ако сте съгласни, моля, предоставете следната информация, за да ви помогне да се регистрирате за възстановяване.
IBAN номер:
SWIFT номер:
Име на банката:
Име на титуляра на банковата сметка:
Адрес на банката (щат/град/област/улица):
Адрес на титуляра на сметката:“.
Следва категоричен отговор от клиента, че не желае да даде данните на банковата си сметка и настоява да получи изправен нов диск - както е получил първия, като върне дефектния.
Идва нова оферта: да се възстановят 40% от сумата при същите условия - номера и останалите атрибути на банковата сметка.
Разменят се още 2-3 писма, но продавачът си знае неговото - много искаме да ви върнем 40% от парите, но трябва да си дадете банковата сметка.
Тук вече червената лампичка не свети, а грее като мощен прожектор. Първо се предлага възстановяване на 30% от сумата, после 40%, нужна е само сметка.
Измама ли е това? Така изглужда, но може и да не е. За всеки случай е най-добре банковата сметка да не се раздава наляво-надясно. Например т.нар. нигерийски измами се правят точно така - дайте ни банкова сметка, за да ви преведат 10 милиона долара. Не можем да докажем произхода на парите, за услугата ще получите комисион 20-30%. Не е зле да се изкарат бързи, лесни и за предпочитане големи пари, но винаги става обратното - който се полакоми, изкарват всичко от сметката му до последния лев.
Но да оставен нигерийските измами, тук става дума за дефектен външен диск за компютър, който може да е просто примамка. Може и да не е. Но в такива случаи е най-добре да загубите малко пари, отколкото всички. А ако все пак е измама, тя е много добре измислена. Някакви пари вече са взети. Дори и само те да останат - капка по капка вир прави.