Как британски пътешественици от 16-и до началото на 20-и век са видели България и какво са разбрали за народа й. За това разказа сборник от 188 страници с пътеписи от пет века, който ще бъде представен на 23 октомври от 18 ч в зала „Княз Александър Първи“ в Историческия музей в Русе. Автор на книгата „Британски пътешественици за България“ е Найджъл Мидълмис, който лично ще представи сборника с откъси и изображения от включените пътеписи. Те са издирвани и събирани от книги в някои от най-големите библиотеки във Великобритания, като Бодлеанската библиотека в Оксфорд, Лондонската библиотека и Британския музей.
В началото пътешествениците, минавали през нашите земи, са търговци от Английската компания „Левант“, пътували по суша до Турция и Индия, и дипломати от Британското посолство в Цариград. Началото на 18 век е характерно с „Голямото пътуване“ из Европа, следващия век започват да пристигат посетители от Великите сили, а след Освобождението любопитство води приключенци в „загадъчния Изток“. Повечето са впечатлени от гостоприемството на българите, външния им вид, нестинарките, музиката и танците. Има, разбира се, и разочаровани. Книгата е ценна именно с автентичността на разказите за България отпреди векове.
Авторът Найджъл Мидълмис е почитател на България и Русе. Той и съпругата му Приска идват в града като преподаватели в Английската гимназия през 1972 г. След връщането си в Обединеното кралство през 1975 година Найджъл е редактор на списанието на Британско-българското дружество и се присъединява към благотворителната организация „Приятели на България“. Затова не е чудно, че приходите от продажбата на книгата са в подкрепа на ученическия театър и театралното изкуство в Английската гимназия в Русе. Преводач на сборника е Миглена Парашкевова, която е сред учениците на Приска и Найджъл Мидълмис в Английската гимназия в Русе и това е причината да подкрепи инициативата.