Родители, които имат сходни проблеми и които не могат да се виждат с децата си по някакви причини, се събраха днес на протест пред сградата на Дирекция „Социално подпомагане“(ДСП) в Пловдив. Протестът под надслов „Родителското отчуждение убива“ е организиран от Фондация „За споделено родителство“. По данни на фондацията в България едно на всеки пет деца живее с единия родител. Над 50 000 майки и бащи страдат от родителско отчуждение и не могат да бъдат с децата си. Настройването или отчуждаването на дете от единия срещу  другия родител причинява тежко страдание на детето.
„Ние сме тук, за да обърнем внимание на проблема какво е родителско отчуждаване и как влияе то на децата, каква е ролята на родителите и съответно, когато единият родител не си изпълнява функциите на такъв, каква е ролята на Дирекция „Социално подпомагане“, как трябва да работят“, каза в началото на протеста Владимир Ненов, организатор.
Той разказа, че е родител на две деца и от година и половина не може да се вижда нормално с тях, докато продължава бракоразводното дело. Ненов посочи, че е проучвал статистически данни и че 530 000 деца през последните 17 години са засегнати от раздяла на родители. Той обясни, че когато родителите не могат да се разберат, се отива в съда, но едно дело продължава година, две  и повече, а през това време една институция е отговорна за децата и това е ДСП и конкретно отдел „Закрила на детето“. „Тук сме се събрали, за да поискаме тези служители да заработят в интерес на децата.  Искаме институциите да работят в интерес на децата“ , заяви Владимир Ненов.  
"По отношение на отчуждаването и прилагането на законите за родителски права законът не изключва максимално равнопоставено време между родителите. Просто правоприлагането е такова", каза пред медиите адвокат Васил Попов, председател на Асоциацията за социална и здравна помощ. И добави, че другият аспект на протеста е във връзка с работата на отдел „Закрила на детето“. „Има проблеми -  правото, и тълкуването на законите, но пряко на терен основните, които катализират по-голям конфликт, са Дирекциите „Социално подпомагане“, които пускат безсмислени социални услуги. Не може 4 години да тече едно  дело за развод и ти да не обезпечиш  контакта между тези родители по един или друг начин, дори самото проследяване на този контакт ще даде информация на съда кой родител какъв капацитет има“, каза още юристът.  
Представител на протестиращите информира, че от ръководството на ДСП - Пловдив са изслушали исканията им и са поискали те да бъдат официално внесени.