Изложба от портрети на бележити личности бе открита в Регионалната библиотека в Сливен
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю за БТА директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във времето, имаме много малко описания за това как са изглеждали тези личности, документалните материали и снимките от този период също са малко и не толкова ясни, отбеляза още Петрова. "Смятаме, че тези хора са източник на вдъхновение и патриотизъм за младите и е важно техните образи да се познават от тях. Надяваме се, че те ще се ръководят от тези идеали и ще променят най-после нещата в страната ни".Росица Петрова каза още, че тази изложба няма да остане само с десет портрета, а колекцията ще се увеличава с още известни и заслужили сливенци. Част от тях присъстват като бюстове на паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен. В колекцията от портрети ще присъства и Георги Икономов.
"Петър Станимиров прие това предизвикателство и аз съм му много благодарна", каза още Росица Петрова. "За онези, които не го познават добре или по-скоро го познават като илюстратор, автор на комикси, трябва да кажем, че той дълги години сътрудничи не само на български, но и на чужди издателства, работи върху енциклопедични издания. Затова е толкова точен и фин в рисунъка и са чудесно предадени образите на нашите възрожденци в тази изложба".
Както БТА писа, Петър Станимиров е носител на наградата "Константин Константинов" за цялостен принос в детското книгоиздаване за 2023 г. Той участва в ежегодния Фестивал на детската книга в Сливен и като ръководител на майсторски класове.
"За щастие, Сливен има още много личности, малко незаслужено позабравени, които искаме да възкресим", каза още Росица Петрова. "Тази изложба остава в колекциите на нашата библиотека, като може да бъде показвана и на други места. Мисля, че идеята да бъде разширявана постоянно е най - ценното. Така Сливен ще си припомни тези личности, ще бъдат възкресени техните идеали, тяхното дело и ценностите ни ще се променят".
Освен портретите, в шест витрини със снимки, документални материали и книги, са представени животът и делото на личностите, включени в изложбата.
Събитието е част от програмата за отбелязване на празника на Сливен - Димитровден.