Националната галерия организира безплатната образователна програма ''Форми, изкуство в публична среда'' за деца, младежи и семейства
Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на участниците чрез запознаване с авторите и художествените произведения, разкази по картини, практически занимания с различни материали, и създаване на собствени произведения.
От края на октомври тази година до средата на ноември ще се провежда и международен образователен панел с лектори, които ще представят нови европейски практики за популяризиране на визуалните изкуства, и преживяването в музея.
Първият гост ще бъде музейният педагог и екскурзовод Ксения Швиченко. Тя има магистърска степен по история на модерното и съвременното изкуство от Universidade Nova de Lisboa, Лисабон, Португалия. Работи във фондацията Pablo Ruiz Picasso в Малага, в колекцията "Пеги Гугенхайм" във Венеция, и на други места. Уменията на Ксения Швиченко включват работа с деца и ученици, и провеждане на лекции за жените художници, което е и основната област на професионалния ѝ интерес.
На 24 октомври от 18:00 часа в ''Квадрат 500'' Ксения Швиченко ще разкаже какви са ползите от придобиването на стажантски умения за младежи в качеството им на бъдещи професионалисти, както и каква би била добавената стойност на доброволческия труд за тяхното оформяне като активни участници в социалния и обществен живот.
Допълнителна информация за датите на предстоящите ателиета и събития със свободен достъп се обявяват на Фейсбук страниците на Националната галерия.
Проектът "Форми, изкуство в публична среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма ''Европа'' 2024, от фондация ''Мусиз'', в партньорство с Испанското посолство в София и Националната галерия.
/ЙВЛ