Фестивалът „Око“ представя програмата на българското си издание
Тази година екипът е подготвил над 100 заглавия от 61 държави. От тях 53 филма са украински, създадени в копродукция или от украински режисьори, които ще имат премиерни прожекции в България.
Ще бъдат показани 88 филма в четири конкурсни секции. Под името „Нашето око“ ще има два национални конкурса – за пълнометражен и за късометражен филм, и Oko Global – два международни конкурса за пълнометражен филм и за късометражен филм. „Важно е да се отбележи, че международният конкурс за късометражен филм вече се състоя по време на кинофестивалното издание в Болград, Украйна, (от 8 до 15 септември), като главната награда на журито в тази секция спечели украинският филм „Мариупол. Сто нощи“ (режисьор – София Мелник)“, припомнят организаторите.
Има и няколко несъстезателни програми, наречени „Oko фокус“, „Oko хитове“, Oko Special и „Oko Ретроспектива“. Последната се състои от две части – ретроспекция на режисьора Тарас Томенко, който е член на тазгодишното жури и носител на специалната награда на фестивала за приноса му в развитието на киното. Втората е селекция от филми, спечелили награди по време на предишни издания на фестивала.
Всичките конкурсни заглавия ще бъдат оценявани от професионално жури, членове на което са кинодейци, историци, фолклористи, антрополози и етнографи от Украйна и България. Ще бъде избран носител на наградата на публиката въз основа на резултатите от всички офлайн прожекции (с изключение на филмите в секциите Oko Special, „Oko фокус“ и „Оko ретроспектива“).
Фестивалът в София ще започне на 11 ноември в кино „Люмиер“ с премиерната за България прожекция на „Балада за малките хора“ на украинския режисьор Иван Суткин. Филмът беше показан за първи път миналата година на фестивала „Молодист“ в Киев и спечели наградата на публиката в украинското издание на „Око“, а се състезава в конкурсната секция за пълнометражен филм „Нашето око“.
Закриващият филм е израелският „Седем благословии“ на режисьорка Айелет Менахеми, спечелил 11 награди „Офир“ от Израелската филмова академия. Филмът беше официален представител на Израел в международната секция на наградите „Оскар“ през 2024 г.
Предвидени са и дискусионни панели – „Кино и пропаганда. Информационна хигиена и политика“, „Българското културно наследство в Украйна: заплахи и начини за опазване“ и „Как паметниците на окупатора паднаха в Украйна и защо това е толкова трудно в България?“. Включен е и фокус разговор, посветен на двете ключови фигури в историята на Украйна и България — „Националните будители на Украйна и България. Сравнителна характеристика на Шевченко и Ботев“. Ще бъде представена книга „Сестра ми, София“ на Лариса Ившина.
/ДД