„Тиса“ ще бъде първият блок с договор за безплатно саниране
Блок „Тиса“ ще бъде първият от седемте одобрени за безплатно саниране сгради, с който ще бъде подписан договор за саниране по Етап 1 на процедурата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост.
В сряда в Община Русе е получено искане за предоставяне на преддоговорна информация - формален акт, предшестващ поканата за подписване на споразумение. Според директора на дирекция „Икономика, инвестиции, международно сътрудничество и проекти“ в Община Русе Ивайло Кадишев договорът ще бъде факт до края на месеца, а веднага след него ще бъде преведено и финансирането.
Седемте блока „Ела“, „Явор“, „Боримечка“, „Лена“ , „Лисец“, „Тиса“ и „Ильо Войвода“ бяха одобрени за финансиране със 100% европейски пари през декември миналата година. Класирането обаче предизвика множество възражения, тъй като оценителите в някои градове бяха надули до невъзможни за постигане нива бъдещите показатели за енергийна ефективност с цел тези сгради да бъдат по-напред в подреждането. Сред ощетените в нечестна надпревара беше и Русе с одобрени проекти за едва 21 млн. лева от възможни 50 млн. Тогавашният министър препрати всички формуляри за проверка в Агенцията за устойчиво развитие, което на практика стопира цялата програма. Сегашният служебен министър Виолета Коритарова е спряла тези проверки и вече са налице първите подписани договори и изпратени покани за сключването им и предоставяне на безвъзмездната помощ на общините.
Община Русе предвидливо пусна обществените поръчки за седемте блока още в началото на август. Те бяха под условие, без осигурено до този момент финансиране, но офертитете вече са получени и се разглеждат, което ще спести малко време. ОТ МРРБ уверяват, че за всички одобрени сгради договорите ще бъдат подписани до края на годината. Процесът се бави най-вече заради липса на капацитет, тъй като в създаденото Звено за изпълнение на НПВУ от предвидените 171 служители са били назначени под 20%.
Обществените поръчки са за инженеринг, което включва и около 3 месеца проектиране, за което вероятно ще отидат зимните месеци. Според Ивайло Кадишев строителните дейности ще започнат през пролетта или най-късно през лятото. Общият срок за изпълнение на строителството и авторския надзор по договор не може да надвишава 300 календарни дни, тъй като крайният срок по програмата е 30 юни 2026 г. и всичко трябва да приключи преди тази дата.