От Министерството на отбраната представиха резултатите от проверките на авиационния инцидент от 13 септември 2024 г. в Трета авиационна база в Граф Игнатиево. При инцидента катастрофира учебно-боен самолет L-39ZA и загинаха двама пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия- Петко Димитров и Венцислав Дункин. Те бяха повишени посмъртно във военно звание. В началото на октомври от Министерството на отбраната съобщиха, че данните от "черната кутия" на самолета L-39 са снети успешно и предоставени на разследващия екип от Военната прокуратура. 
Основна причина за катастрофата е поемането на неоправдано висок риск при изпълнение на елементи от сложния пилотаж, каза полковник Петко Василев, държавен експерт в отдел „Разследване на авиационни произшествия и инциденти“ в Служба „Военна полиция“.
Авиационното произшествие е класифицирано като катастрофа, посочи полковник Василев. Като съпътстващи причини, той изброи нарушаване на мерките за безопасност, нарушаване на реда на изпълнение на полетната задача и неправилна оценка на запаса от височина при вземане на решение за начина на извеждане на въздухоплавателното средство от фигура във вертикалната равнина, тъй като в горната точка самолетът е бил управляем и е можел да бъде изведен от фигурата по друг начин.
Комисията проведе разследването в четири основни направления: проучване на летателната подготовка на екипажа и организацията на полета, медицинско изследване, изследване на авиационната техника и проучване на обстоятелствата, при които е възникнало авиационното произшествие, поясни полковникът. 
Двамата загинали пилоти Петко Димитров и Венцислав Дункин имат съответно по 50 часа и 30 минути и 51 часа нальот за 2024 г. Комисията не откри данни, които пряко да са допринесли за катастрофата в организационната дейност на мероприятието, каза още полковник Василев. Пилотите са преминали успешно и медицинските прегледи.
Към датата на катастрофата самолетът притежава необходимия запас от ресурс и са му извършени всички видове подготовки, предписани в техническата документация. Комисията не констатира отклонения в параметрите на работа на авиационната техника, поясни Василев. 
Между 12:30:16 и 12:30:17, в рамките само на секунда и половина, са били изпълнени условията за успешно катапултиране според регистрираните параметри от бордните системи за обективен контрол. Екипажът не е предприел действия за аварийно напускане на самолета, обясни полковникът.
Комисията проведе беседи с ръководителя на полета и той е обяснил, че не е прекратил задачата, защото самолетът е бил управляем през цялото време и не е забелязал нещо, което да го усъмни в благоприятното завършване на полета, каза още полковник Василев.
Служебният министър на отбраната назначи комисия за разследване на авиационното произшествие. Това разследване е независимо от досъдебното и съдебното производство и единствената му цел е да установи причините за произшествието и да набележи мерки да минимизирането на вероятността от нови подобни инциденти, обясни полковник Петко Василев.
След като стане ясна цялата информация, тогава ще вземем кадрови решения, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Бъдете сигурни, че онези, които не служат по правилата и не спазват устава, и не могат да носят тежестта на службата, няма да продължават да заемат тези отговорни длъжности. Това ще стане, когато има пълна яснота по проверката във Военновъздушните сили, обясни Запрянов.
Не може да си позволим в мирно време да губим човешки животи, заяви министърът. Стремим се да изясним обстоятелствата и причините, за да не допускаме подобни инциденти в нашата дейност, добави Запрянов. Всеки трябва да носи отговорност за своите действия, но Министерството на отбраната не е съд или прокуратура и не вменяваме вини и не посочваме виновници, каза още министърът.
Командирите трябва да вдъхват увереност, респект и професионализъм. Докато не завърши проверката, всякаква информация за вина и оставки е спекулация. Съвсем скоро ще оповестя своите решения и те ще бъдат базирани на резултатите на проверката във Военновъздушните сили (ВВС). Ако се вземе кадрово решение за офицери от висшия състав, ще бъде съгласувано на ниво правителство и президент, обясни Атанас Запрянов. Той обясни, че разследването на прокуратурата е независимо от проверката във ВВС и доклада на "Военна полиция".
Срокът за изпълнение на проверката във ВВС и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ е 31 октомври, каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков. Със заповед на министъра на отбраната съм назначен за председател на работна група за проверка на документите за планиране, организация, провеждане и контрол във ВВС и Висшето военновъздушно училище, обясни той.
Задачата е да бъде извършена проверка на документите, регламентиращи летателната дейност с военно въздухоплавателни средства, като се обърне внимание на тези, които са пряко свързани с провеждането на открития летателен ден; да се извърши проверка на организацията и планирането на летателната подготовка във ВВС и Висшето военновъздушно училище, да се направи оценка на планираните задачи и нальот за 2024 г. и тяхното съответствие с разполагаемите ресурси; да се извърши сравнителен анализ на разполагаемия авиационен ресурс, планираните задачи, летателната дейност и възможностите за изпълнение, съобразено с разполагаемото време от летателната година и спазването на мерките за безопасност; да се извърши проверка на отчитането на летателната подготовка и осъществяването на контрол на дейностите по организиране и изпълнение на планираните задачи и нальот, обясни генерал-лейтенант Стойков.
В отговор на въпрос за доклада на Министерството на отбраната на инцидента вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че в името на паметта на пилотите, няма да си позволи да коментира нещо, което не е видяла. Вицепрезидентът посочи, че достатъчно се е злоупотребило с катастрофата. За трагедията се изказаха хора, която нямаха никакво понятие нито от полети, нито от отбрана, нито от самолети. Достатъчно злоупотребиха с тази катастрофа и няма да си позволя под никаква форма да се наредя в този списък, посочи Йотова.