Стотици миряни отбелязаха храмовия празник на "Света Петка" в Пазарджик, където беше отслужена литургия от  архиерейският наместник отец Боян Кочев. Той призова за смирение и да се обърнем към душите си и да видим истинските неща в живота.
Дошла съм тук, за да почета празника, да се помоля. Всички да сме живи и здрави, да живеем в мир, в разбирателство, каза 65годишната Мария Костадинова при влизането си в двора на храма.
Освещаването на храма се е случило през 1853 години, сочи справка в Архиерейско наместничество Пазарджик. Там се посочва още, че  иконостасът е без резба и е широк 8 метра, висок 4 метра. Майсторът и годината на направата му са неизвестни.
През 1953 година проф. Никола Кожухаров и колектив осъществил изографисването на храма, състоящо се от самостоятелни фигури на светии, композиции от Евангелски събития и орнаменти.  През 2011 година е извършена цялостна реставрация на храма от художник-реставратор Лука Делийски.
На официалния сайт на Архиерейско наместничество Пазарджик е поместена легенда, която разказва, че мястото, където днес е изграден храмът, било на бея на града. Жената на бея заболяла от очна болест  и никакви лекари и знахари не могли да я изцерят. Една вечер болната беица сънувала сън, в който ѝ се казало, че ако направи храм на посоченото място и ако в храма се изкопае кладенец, водата на последния ще бъде свята и който си измие очите с тази вода  ще оздравеят. Беят подарил това място на християните - българите от махалата "Ени Махала". На него българите изградили храм и го нарекли  "Света Петка", а от изкопания кладенец бликнала вода. Беицата умила очите си и оздравяла.
В този малък молитвен дом се отбивал на богослужение Апостолът на Свободата - Васил Левски. Понякога Левски притежавал хубав глас и ходел до малката църква "Света Петка", за да се черкува, дори пеел като псалт. В сградата на южната стена - част на църковния двор имало врата, която сега е зазидана, през която Васил Левски влизал в храма и изчезвал незабелязано, посочват още от Архиерейското наместничество.
Света преподобна Параскева Епиватска, наричана от нашия народ Петка Българска, е сред най-почитаните светици в България и в православния свят. Била родена през ХI век в град Епиват (днес Селимпаша в Турция, на тракийското крайбрежие на Мраморно море). Родителите й били заможни и добродетелни хора.