На 14 октомври 1971 г. председателят на Държавния съвет Тодор Живков огласява указа за създаването на Великотърновския университет и връчва символичния ключ на ректора проф. Жельо Авджиев. Събитието съвпада с организирания Международен научен симпозиум посветен на 600-годишнината на Търновската книжовна школа, чийто законен и достоен наследник е Великотърновският университет.
Като висше учебно заведение Великотърновският университет съществува от 1963 г. Неговата история се дели на два периода: от есента на 1963 г., когато започват занятията в новооткрития Висш педагогически институт „Братя Кирил и Методий“, до 13 октомври 1971 г. – деня в който се взема решение за преобразуване на института в университет и официалното обявяване на 14 октомври, и времето след това.
От 1971 до 1990 г. Университетът носи името „Кирил и Методий“. С решение на университетското общо събрание от 22 май 1990 г. името на Великотърновския университет е променено на „Св. Св. Кирил и Методий“.
В бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА четем за преобразуването на Висшия педагогически институт във Великотърновски университет „Кирил и Методий“:
Създава се Великотърновски университет „Кирил и Методий“
София, 14 октомври 1971 г. /БТА/ Държавният съвет е издал указ, с който Висшият педагогически институт в град Велико Търново се преобразува  във Великотърновски университет „Кирил и Методий“.
Във Велико Търново – университет „Кирил и Методий“
Велико Търново, 14 октомври 1971 г. /БТА/ Паметен ще остане този ден за жителите на древния Търновград, столицата на Средновековна България, средище на богата духовна култура, център на първия български и общославянски университет в късното средновековие.
В дните, когато цялата наша общественост тържествено отбелязва 600-та годишнина от създаването на Великотърновската книжовна школа и по достойнство оцени богатото наследство на това голямо културно огнище, дойде радостната вест, че тук на исторически хълм Света гора, на мястото, където е пламтял огънят на книжовната школа на Патриарх Евтимий се създава вторият университет в България.
В тези радостни часове жителите на Търновград, в шпалир от двете страни на улиците „Никола Габровски“, „Васил Левски“ и площад „9 септември“ устроиха възторжено посрещане на Първия секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет Тодор Живков и съпровождащите го кандидат-член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП Иван Абаджиев, члена на Държавни съвет и председател на Българската академия на науките акад. Ангел Балевски, представителя на Държавния комитет за наука, технически прогрес и висше образование Начо Папазов, завеждащия отдел „Наука и образование“ на ЦК на БКП Георги Атанасов, ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ акад. Пантелей Зарев, члена на ЦК на БКП Милко Балев, писателя Емилиян Станев, ректори на други висши учебни заведения в страната, представители на културната общественост от столицата и съседните окръзи.
Др. Тодор Живков и другите официални лица бяха посрещнати в древния град с хляб и сол. (…)
(…) След това партийните и държавни ръководители отидоха на исторически хълм Света гора, приветствани от шпалир средношколци, студенти, младежи и граждани.
Тук в двора на Висшия педагогически институт „Братя Кирил и Методий“ се състоя вълнуващ митинг по случай 600-та годишнина на Великотърновската книжовна школа и обявяването на висшето учебно заведение за университет.
Митингът бе открит от първия заместник-ректор на Института проф. Димитър Филипов.
Слово за значението и традициите на Великотърновската книжовна школа произнесе заместник-министърът на народната просвета и ректор на Висшия педагогически институт „„Братя Кирил и Методий“ проф. Жельо Авджиев.
Посрещнат изключително сърдечно с бурни ръкопляскания и възгласи. (…)
В архива на БТА, отново в бюлетин „Вътрешна информация“ четем за откриването на Висшия педагогически институт през есента на 1963 г.:
Ново огнище на социалистическата ни просвет и култура
Велико Търново, 15 септември 1963 г. /БТА/ В старинния град, върху древния хълм Света гоpа, на същото място, където преди шест столетия е пръскала култура школата на Теодоси Търновски, лумна огънят на ново просветно огнище, хиляди граждани днес изпълниха двора на новия Висш педагогически институт „Братя Кирил и Методий“. На трибуната, са членът на Политбюро и секретар на ЦК на БКП Митко Григоров, академик Сава Гановски, първият секретар на Окръжния комитет на партията Димитър Стоичков, заместник-министърът на народната просвета Иван Ненов, ръководители на окръга и града.
Секретарят на Градския комитет на БКП Димитър Петров откри тържеството, доклад за строителството, целите и задачите на новото учебно заведение прочете ректорът на Института проф. Александър Бурмов, като подчерта голямото значение на института за изграждането на новия човек, проф. Бурмов благодари на партията и на жителите на града за любовта, с която те обградиха института и допринесоха за неговото навременно завършване. (…)
(…) След това присъстващите разгледаха новите аудитории, учебните зали, студентските общежития и физкултурните съоръжения.
Присъединилият се по-късно към празника ректор на Одеския университет Александър Иванович-Юрженко приветства търновци с новата придобивка и предложи да се установят творчески връзки на дружба и сътрудничество между Одеския университет и Великотърновския институт.
Тържеството продължи с народно веселие.
Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязва своя патронен празник на 11 май – Денят на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, покровители на България, Европа и висшето училище. През 2023 година Университетът отбеляза 60 години от своето създаване и по този повод получи плакет „Св. св. Кирил и Методий“ от президента на Република България Румен Радев. Той бе връчен за значимия му принос към развитието на класическите хуманитарни науки и изкуства, и подготовката на поколения висококвалифицирани специалисти, както и към формирането на модерния облик на висшето образование в България.
На 27 септември 2021 г. Българската телеграфна агенция (БТА) и Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" подписват договор за сътрудничество, който е подновен на 19 януари 2024 г.