Президентът Румен Радев ще участва в 19-ата среща на държавните глави от групата „Арайолуш“ в Краков днес и утре
Основната тема на форума тази година е разглеждане на възможностите за задълбочаване на трансатлантическите отношения в условията на глобални предизвикателства и заплахи. Тя ще бъде и ключов приоритет на полското председателство на Съвета на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2025 година. Форматът „Арайолуш“ е създаден през 2003 г. като платформа за диалог между президентите на държави от различни региони на ЕС.
В неформалната среща на върха ще участват президентите на Италия, Португалия, Австрия, Гърция, Естония, Словения, Латвия, Унгария, Словакия, Германия и Хърватия.
Днес президентът Радев ще посети Ягелонския университет в Краков, в който се изучава българска филология. Държавният глава ще се срещне с представители на ръководството на най-старото висше училище в Полша, с учени от Института по славянски филологии, студенти, както и с представители на българското неделно училище в Краков и други членове на българската общност в Полша, се посочва в съобщението. В Ягелонската библиотека президентът Радев ще открие изложбата „Истории от глаголически времена“. Експозицията е изготвена от екип на доц. д-р Явор Милтенов от Института за български език на БАН и представя слабо познати факти за най-старата азбука на славяните и ролята на България за съхраняването ѝ. За пръв път ще бъдат показани и ценни оригинални ръкописи на глаголица и кирилица, които се намират в Ягелонската библиотека.
Предвижда се президентът да има среща и с почетните консули на България в Полша.
Предишната среща на групата „Арайолуш“ се състоя в Порто през октомври 2023 година. Необходимо е Европейския съюз (ЕС) да консолидира усилията на държавите членки и на европейските институции за изпълнението на своята основна цел да гарантира сигурността, стабилността и просперитета на европейските граждани и на регионите в съседство, призова тогава президентът Румен Радев.
Радев подчерта, че ЕС трябва да обърне сериозно внимание и реално да отговори на тревогите и очакванията на европейските граждани, така че да не се стига до нарастване на социалното напрежение и популизма. Държавният глава заяви, че бъдещето на Обединена Европа ще зависи преди всичко от способността ѝ да отстоява и развива собствената си визия за сплотен и силен ЕС, който има позитивна роля в Европа и света.