Изложбата „75 авторски скици“ по повод на 75-годишнината на Държавната опера в Русе ще бъде открита днес в 18 часа в Художествената галерия. Богатият художествен архив на културния институт ще открехне вратите на своето хранилище, за да покаже 75 авторски скици на костюмни проекти от най-интересните оперни и балетни постановки, белязали историята на театъра. Със съдействието на галерията, които са своеобразни творби на изобразителното изкуство, достигат до широката публика и до ценителите на визуалните изкуства. В откриването на изложбата ще участват солисти на Държавна опера-Русе Константин Димитров - цигулка, Владислава Гарвалова, Петър Костов и Божена Иванова - пиано.
„Ще покажем на русенската публика безценни експонати от съкровищницата на нашия оперен театър. Това са скици и декори на костюми от създаването на Русенска опера през 1949-та година, до наши дни. Всъщност акцентът е в началото, където е най-интересно за всички. Публиката ще се докосне до процеса на създаването на един спектакъл. Уникално преживяване е за мен самата, да преживея досега до всички тези произведения на изкуството от наши художници. Ние зрителите виждаме крайния продукт в един спектакъл, но творческият процес, който е много интересен, остава скрит за всички нас“, каза в навечерието на изложбата д-р Веселина Антонова, която завежда архива на Държавна опера-Русе.
„Прави ми впечатление, че в миналото, когато започва да се пише историята на нашата опера, са правени изключително много скици. Ще дам пример с премиерата на „Кармен“ през 1958 година, за сътворяването на която, е поканен румънски екип от Букурещката опера (случващо се за първи път в Русенския оперен театър). Скиците на костюми и на декори от този спектакъл са около 200. Представете си колко детайлно се е работило и колко труд е всичко това. Обикновено на гърба на скиците са написани артистите и има много подробно описание на материалите, с които ще се изработят костюмите и декорите на следващ етап. От този период правят впечатление и постановките на „Аида“ и „Лебедово езеро“ също с над 200 безценни скици.
Идеята ни е изложбата да бъде посетена и от ученици от гимназията по облекло в Русе, за да се запознаят със стила на работа от онова време и начина, по който са конструирани костюмите в началото на 50-те години. „75 години - 75 авторски скици от декори и костюми на Русенска опера“ - това е нашият замисъл. Вероятно ще бъдат и повече от седемдесет и пет, но това е въпрос на допълнителна работа с току-що избрания директор на Художествена галерия Еслица Попова, чийто баща дълги години е бил художник на Русенската опера. С нея продължаваме работа, за да видите една изложба, мисля и смея да твърдя, която се прави за първи път в България!“, каза още д-р Антонова.