Отбелязването на 65-годишнината от създаването на Държавен архив – Габрово започна с ден на отворените врати
За първи път от своето създаване Архивът отваря за посещение помещенията, където се съхраняват най-важните и ценни документи на институции, организации и личности от Габровска област. Според организаторите това се прави най-вече като жест към обществото и всички читатели на архивите.
„За първи път в нашата история правим това за хората. Да има такова хранилище е мечта на всички служители, а и на тези преди нас. Наистина сме удовлетворени, че всички документи са тук. Стараем се всичко да се подобрява, условията да са все по-добри. Преминахме през редица ремонти, през ураганния вятър от 2013 г. Всяка година по няколко пъти почистваме покрива. След като подредихме всичко по стелажите, хранилищата се сдобиха с вентилационна система, нещо за което се борим също от години.“, каза в началото на деня на отворените врати, Цветомира Койчева, началник-отдел „Държавен архив” – Габрово.
През годините архивните документи са се съхранявали на различни места в Габрово, дори и извън града. През 2014 г. голям масив от документи е преместен в новото архивохранилище на ул. „Бодра смяна“ № 3 в ремонтирани и оборудвани за целта помещения, но голяма част от тях остават в старата база на ул. „Черно море“ № 1. През изминалата година бяха монтирани нови двуетажни стелажни системи, което позволи преместването и събирането на цялата наличност от архивни документи на едно място, посочват от архива.
Жителите на Габровска област се запознаха с реда на съхраняване, начина на изваждане и прибиране на документи, с различните стелажни системи, които се използват. В това, вече единствено, архивохранилище към 31 декември 2023 г. се съхраняват документи, систематизирани в 346 147 архивни единици, в 2570 фонда от учрежденски и личен произход, като техният обем е 2834,15 линейни метра, т.е. почти 3 километра. През настоящата година обемът им е нараснал с новопостъпили документи и новорегистрирани фондове. Въпреки че Габровска област като територия е най-малката в България, обемът на документите, предадени на държавно съхранение в Габровския архив, е един от най-големите в България. Този факт говори за интензивния стопански, обществен, просветен и културен живот в региона, за усърдния и отговорен труд на поколения архивисти, чиито усилия са били и са насочени към запазване на документалната памет, стана ясно още по време на събитието.
Празникът на българските архиви – 10 октомври, екипът ни ще отбележи в административната си сграда на ул. „Чардафон“ № 17 с изложба с оригинални документи, среща и награждаване на дарителите на Архива, добави Койчева.
На 10 октомври 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание се създава Държавният архивен фонд на Народна република България. Днес архивната система на България отбелязва своята 72-ра годишнина. Габровският архив е създаден на 1 октомври 1959 г. и е свързан със създаването на тогавашния Габровски окръг.