С победа на Регионалната инспекция по околната среда и водите завърши двугодишната съдебна битка, която екоинспекцията води срещу областната управа за неизпълнени от представителя на държавата задължителни предписания. Случаят е от 2022 година, когато областен управител бе бившият директор на екоинспекцията Анатоли Станев. За неизпълнението в края на 2023 година той бе осъден от Районния съд в Русе да плати 2000 лева глоба. Спорът дали един държавен орган може да издава предписания на друг обаче продължи.
През октомври 2022 година към ОДМВР бил подаден сигнал за замърсяване със строителни материали на терен в Мартен. Служители на РИОСВ извършили проверка на място и установили, че става въпрос за дига към заливаемата част на река Дунав и теренът е държавна собственост. Съответно на областния управител, като представител на държавата, било дадено задължително предписание в едномесечен срок да извърши почистване на замърсения имот от струпаните там строителни материали и черен пясък. 
Такова почистване обаче не било извършено, а вместо това служители на областната администрация извършили оглед на терена и съставили протокол, че замърсяване няма. Същевременно дадените предписания били атакувани пред Административния съд в Русе, но той ги обявил за законосъобразни, а това му решение било потвърдено и от Върховния административен съд.  
След като предписанията останали неизпълнени, през февруари 2023 година РИОСВ издала наказателно постановление срещу Станев за минимално наказание, което може да е от от 2000 до 20 000 лева. Този акт бившият областен управител обжалва пред Районния съд, но безуспешно. 
Междувременно в спора се включва Окръжна прокуратура, която протестира пред Административния съд в Русе с искане да се прогласят за нищожни издадените от РИОСВ задължителни предписания. Прокурорите изтъкват пространни основания за наличие на всички отменителни основания по чл. 209,т.3 АПК. Този протест обаче също е отхвърлен като неоснователен първо от Административния съд в Русе, а сега и от Върховния административен съд. Прокуратурата трябва да заплати на РИОСВ и сумата от 1200 лева, представляващи разноски по делото.