Център „Шарени лица“ открива едноименната фондация утре, 5 октомври, от 16 часа в на ул. „Цариброд“ 4, съобщи нейният основател и двигател Иво Минчев.   
Центърът ще работи в три основни направления.
Първото е работа с деца със затруднение в обучението. В това определение влизат състояния, като дислексия, дискалкулия, дисграфия, дефицит на вниманието и др. Това са т. нар. скрити състояния. Скрити, защото видимо няма никакви признаци за наличието им. Интелигентността е на високо ниво, често дори над средното, но тези ученици просто учат по различен начин от този, който се преподава в училищата. И учителите, които не разпознават тези състояния, слагат на тези ученици черни етикети - мързелив, незаинтересован, шумен, с лошо поведение и др.
Второто направление е неформално образование. То е насочено към всички хора, независимо от възраст и налични или неналични състояния. Целта е те да получат комуникативни умения, емоционална интелигентност, любов към природата, умения за оцеляване и др. Обучението е базирано на ученето чрез преживяване.
Внимание ще бъде отделено и на семейната хармония и взаимоотношения. Нерядко ролите в едно семейство са сменени, налични са нездрави или липсващи семейни модели в единия или двамата родители или пък на качеството на семейния живот влияят преживени травми. Тук на помощ идват доказани семейни терапевти, специалисти по душевно здраве или просто хора с опит. Методите на работа отново са пречупени през неформалното образование. Програмите включват техники за решаване на конфликти, изграждане на емоционална връзка и създаване на подкрепяща среда за всички членове на семейството.
Дейността на фондация „Шарени лица“ и новия й център е подробно обяснена в сайта й https://shareni.bg.
„Подхождаме с разбиране към невроразличните хора. Предоставяме неформално образование с модерни и забавни методи. Създаваме обучителни приключения за деца и възрастни по метода „Учене чрез преживяване“. Смятаме, че този проект има голямо значение за общността в Русе и ще допринесе за създаването на по-достъпна и включваща среда за всички“, казва Иво Минчев.