„Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото получи Гран при на 20-тия Световен фестивал на анимационния филм
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана на разказ на руския писател Даниил Хармс.
Наградата за студентски филм отиде при „Петънцето“ на Бианка Скали, а в категорията за хорър филми - при „Патица“ на Ели Шапюи.
На анимационния фестивал във Варна бяха връчени и още две отличия. От Съюза на българските филмови дейци дадоха своето одобрение на българския филм „Свързани“ на Симеон Сокеров, създаден в съавторство със София Сокерова. Съюзът на българските художници награди „Чеснова супа“, дипломна работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“. И двете заглавия получиха ласкави отзиви от критиката на фестивала.
На закриването на фестивала бяха прожектирани двете анимации, подготвени от деца и младежи в работилниците към фестивала. По-малките бяха експериментирали с образи от плакатите на миналите издания на форума, създавайки филм с название „Те са живи“. Техни ментори бяха Карин Миралес, Антон Жеков и Лилия Александрова. Връчвайки дипломи на децата, Антон Жеков отбеляза, че някои от тях посещават работилниците на фестивала вече за поредна година и има такива, които изявяват желание да се занимават с анимация в бъдеще. Творбата на по-големите бе озаглавена „Любовни писма“. Техни ръководители бяха Фернандо Галрито и проф. Радостина Нейкова.
По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито бе съставено от носители на големи награди през годините. В него влизаха Леа Видакович, Пол Ма, Прийт Пярн, Борис Лабе, Йоана Атанасова.