Монографията „Отиваха юнаците, отиваха. Петдесет и трети резервен полк през Първата световна война (1915 – 1918 г.)“ с автор доц. д-р Ангел Джонев беше представена в Радомир. Идването на автора се осъществи по покана на Инициативния комитет (ИК) за изграждане на военен паметник в града, а домакин е местното читалище.
Доц. Джонев каза за БТА, че средствата от продадените книги след днешното представяне ще се дарят изцяло в полза на патриотичната кауза.
Реших да направя този жест, а книгите, които се продадат, да останат дарение за изграждане на войнишкия паметник, поясни историкът. 
Той коментира, че монографията му обхваща периода 1915 - 1918 г. и проследява участието на бойци от Кюстендилско, Радомирско и Босилеградско във войната.  
"Повечето паметници, свързани с възпоменание на загиналите във войните в Третото българско царство, са изградени с волни пожертвания в обществена полза. Радвам се, че тук инициативният комитет се е ангажирал да го направи по същия начин.Във войните от първата половина на ХХ век няма семейство, от което да не е загинал поне един представител, а почти всички мъже са участвали в тези войни. Затова инициативата е положителна и се надявам да завърши в скоро време с успех", каза Джонев. 
По думите му паметта за героите е все още жива. Последните десетилетия бяха изградени множество паметници по населените места и тенденцията продължава, отбеляза той..  
Председателят на ИК по изграждане на войнишки паметник в Радомир Славчо Свиленов коментира, че на този етап кампанията на организацията върви с постоянство, а от учредяването ѝ досега са събирани средно около 1000 лева месечно. Той поясни, че повечето от дарителите са обикновени граждани, хора, които не са свързани с едрия бизнес или държавни и общински постове.  
"Това са хора, имащи отношение към проблема, което много ни радва. На този етап са се отзовали над 100 различни дарители не само от Радомир, но и от други градове, научили за инициативата ни. Постъпили са близо 8 хил. лв., но след днешния ден ние ще отчетем средствата, събрани от запасните организации в Карлово и София, както и продадените книги, предоставени от доц. Джонев. Скоро може да преминем към изработката на част от паметника", каза Свиленов.
Той допълни, че в ИК членуват шестима души, като почти всички са бивши съученици и приятели. Доайен и помощник на организацията е запасният майор от железопътните войски Иван Омайски, който помага с опита и контактите си. По данни на Държавния военноисторически архив загиналите бойци от Радомирско във всички войни са приблизително 2000 души. 
Преди представянето на книгата на доц. д-р Ангел Джонев бяха поднесени цветя на паметника на Васил Левски в Радомир. Сред присъстващите бяха представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и на Съюза на военноинвалидите кооперации в България.