Не, това не е природно бедствие, каквото сполетя операта през 2020 г., от чиито последствия тя все още не се е отърсила, независимо от обещанията на различни ръководни служби, в това число и министъра на културата, който допреди няколко години беше неин директор. На този проблем бе посветена част от приветствието на директора Пламен Бейков при откриването на юбилейния 75-и сезон на Русенския оперен театър с балетния спектакъл: „Изграден е нов покрив, потъващата след пожара сграда на Операта е укрепена, но сцената е непригодна за провеждане на спектакли. Сега, когато текат ремонтните дейности, тя се използва само за репетиции. Балетът „Пожар“ е директна провокация както към публиката, така и към институциите и службите, от които зависи скорошното възстановяване на сцената“. Спектакълът разказва за пожарите, които ни топлят, и тези, които ни изгарят, и е отражение от съвременните световни пожари - войни, бягащи бездомни хора, политически авантюри и задкулисие, потъпкване на морални и естетически ценности.
Балетът е по музика, компилация от балетите, джаз сюитата и симфониите на руския композитор Дмитрий Шостакови, който е прекрасен композитор, но е труден и за слушане, и за изпълнение. Творчеството му е актуално в нашето съвремие с антивоенната и антитоталитарната си насоченост. В дълбините на многопластовата му музика се усеща клокоченето на протеста. Либретото и хореографията са на Наталия Осипова, сценография, мултимедия и костюми - Еслица Попова, помощник-режисьори - Йоанна Маринова и Веселина Митева, диригент - Димитър Косев.  
Постановката на Наталия Осипова е с качеството на естетически продукт от висока класа - мащабна, интелигентно поднесена, с психологически дълбочина, актуални философски нюанси и модерни режисьорски решения. Впечатляващата сценография, пренасяща зрителите в различните епизоди на либретото е дело на сценографката Еслица Попова, наследила дарбата на баща си Петър Попов, известен русенски художник и сценограф в операта. В част от сцените е използвана мултимедия като допълнително емоционално-акцентиращ елемент на режисьорската концепция. Двадесетте картини на балета преминават неусетно в шеметното темпо на спектакъла, предизвиквайки радост от динамиката на модерния танц, но и тъга, и размисъл. Във внушителния балетен спектакъл вземат участие и артистите от ансамбъла към балетната трупа, хора и солисти от Държавна опера-Русе и Русенската детска опера, които изграждат мащабните общи сцени професионално и в добър синхрон.
И всичко оживява на многострадалната русенска сцена. Сцена-настояще, сцена-история, сцена-спомен за пожарите на страстите, пожарите на любовта и ревността, на славата и завистта, на раболепието и борбеността... Впечатляващият пърформанс „Пожар“ от 10 септември 2024 г., доразвит и обогатен с нова сцена и импровизации, ще остане записан със златни букви в историята на Русенската опера и на русенската култура, защото е различен не само от премиерата на балета „Пожар“ през юни т. г., но и от предишните постановки като музика, хореография, сценография и състояние на сцената. 
Невероятен спектакъл с чудесни изпълнители, вълнуваща музика и благодарна публика, която 10 минути аплодира на крака с викове „Браво“ международния екип от хореограф и главни изпълнители (участници от няколко страни), поднесъл 2 часа незабравими изживявания. Сред балетистите изпъкваха енергичният Тиаго Сантана и открояващата се Паула Гарсия в ролята на Пандора, които бяха блестящ тандем на сцената. Балетът отправя ненатрапчиво, но настойчиво, редица послания: етични, философски, нравствени, екологични, които ще са предмет на анализ от специалистите. 
Специално внимание заслужава бразилецът Тиаго Виктор Сантана, превръщащ се в любимец на русенската публика със завладяващата емоция, вложена в образа, който изгражда. Той загатна за богатият си артистичен потенциал като Сабри паша в балета „Калиопа“, но ролята там не му позволи да го разкрие напълно. Сега в „Пожар“, в характерната свръхдинамична и емоционална роля на Виктор, той беше в стихията си и събра най-много овации. Тиаго Сантана е ангажиран от пролетта на 2020 г. в Държавна опера-Русе, солист е от сезон 2022-2023 г. Получил е множество награди, включително трета награда на Sara Nora Prima (Бургас, България) и известния международен конкурс Prix the Lausanne (Швейцария). Той е първият бразилец с българска трупа (Държавна опера-Русе). Да се надяваме, че ще се задържи по-дълго в трупата на оперния театър за радост на русенските меломани. 
На добър час през новия юбилеен сезон, русенски артисти!

Атанас КОЛЕВ