Силвия Пасева е логопед с над 20-годишен опит, част от екипа на Лечебни заведения „Медика“. Придобива своята специалност в Русенския университет. Работи с  деца с говорни нарушения, заекване, дислексия, дисграфия и други обучителни трудности, аутизъм, детска церебрална парализа, а също и с възрастни, които имат различни проблеми, вкл. хора, преживели инсулт. Силвия Пасева е член на Съюза на логопедите, участва в квалификационни курсове и международни логопедични конференции. Кабинетът й е в Стоматологичната поликлиника и работи с предварително записване.

- Г-жо Пасева, започва новата учебна година. Особено предизвикателство е тя за децата, които за първи път прекрачват училищния праг, и за техните родители. Като специалист с дългогодишен опит кажете кога едно дете е готово за училище? 
- Откриването и започването на учебната година е много специален ден за родителите на първокласниците. Вълнението на всички е огромно, въпросите са безброй. 
Счита се, че до 6-7-годишна възраст съзряването на детето и съответно готовността му за училище настъпва от само себе си, но изненадата и разочарованието са големи, когато се разбере, че детето не е готово за училище. 
Факторите, които трябва да се имат предвид, са много. Те са:
желанието на детето за отиване на училище, съвкупността от личностни качества и умения
социалност, емоционалност и волево развитие, вербални умения, двигателна активност, ниво на развитие на познавателната и мисловна дейност. Усвояването на образователното съдържание в първи клас се подчинява на общата подготовка, свързана с цялостното социално-психическо развитие на детето. 
Децата в предучилищна възраст имат огромни възможности за развитие, нужната способност за възприемане. Заложеният във всеки човек инстинкт за изследване на околния свят, за познания и разгадаване, се пробуждат във възрастта от 4 до 6 години. 
- Някои деца още преди да тръгнат на училище, могат да четат, пишат и смятат. Други нямат такива умения. Кое е по-правилно от гледна точка на усвояването на учебния материал, но и с оглед на интереса към учебните часове?
- Готовността на детето за училище не се изразява в това то да чете и пише, а в придобиване и усъвършенстване на съвсем други качества. От изключително значение е
социалното развитие на детето, т.е. способността му да общува и да се адаптира към среда и хора
Важни са уменията за организация - изпълняване на задачи по модел и докрай, откриване на грешки и неточности.  
Общото индивидуално развитие в тази възраст включва познание за света и обкръжаващата действителност. Детето трябва да има елементарен запас от знания за себе си, семейството, родното място, да може да прави изводи. 
Други фактори, които определят готовността на първолака за училище, са развитието на вниманието и паметта му, неговото речево развитие. Детето би трябвало да може да се концентрира за 15-25 минути, да запомни 10 думи или четиристишие след повтаряне 3 пъти. По отношение на речта е важно да произнася ясно всички звукове, да конструира правилни изречения, да разказва по картинка или серия от картини, да има добре развит фонетичен слух. Като цяло нивото на развитие на речта е един от най-важните критерии за готовност за училище.
От значение е добре развитата фина моторика и зрителна координация. Те се изразяват в умения за оцветяване, очертаване по контур, полагане на вертикални и хоризонтални черти в рамките на листа, правилно хващане на пишещи средства, уверена водеща ръка. Детето трябва да може да изпълнява логически упражнения -
да установява причинно-следствени връзки, да разпределя задачи по важност
Критерий за училищна готовност е двигателната култура, която включва свободно боравене с малки предмети, да бяга, скача и прави завъртания.  
Развитието на всички тези умения и превръщането им в знания и опит е много по-важно от това детето да чете преди започването на първи клас, а и съдържанието на буквара включва буквен период. Изоставането или пропускането на етап от развитието на детето винаги се изразява в дефицит на следващо ниво в живота му. 
Децата в тази възраст са все още подвластни на емоцията и нямат изградено чувство за такт и самосъхранение. Езикът стои в основата на всяка комуникация. Оказва влияние върху себеизразяването, анализирането и възприемането на информацията, която получаваме вербално от околните. Поради това правилното конструиране на изречения, богатият речников запас, ясното произношение са в основата на успеха на детето в училище. 
- През последните години има доста деца, които имат различни дефекти в говора и проблеми с адаптацията към новата си роля на ученици. Какви са причините и как те се отразяват на децата в училище?
- За съжаление,
все повече деца имат нарушения, свързани с говора и/или езика
Освен че е свързано с успеха, това оказва влияние и върху самочувствието. При такива проблеми е необходимо родителите да потърсят логопедична помощ. Терапиите при специалист са разнообразни и съобразени с възрастта на детето. 
- Деца, на които родителите са им чели книжки, имат ли по-добри речеви умения? 
- Това е интересен и важен въпрос. Четенето на приказки, стихчета, въобще на книжки, оказва положително въздействие върху детското развитие. В процеса на четене се усвояват важни умения за ранна грамотност, стимулира се детското въображение, изгражда се ценностна система, учат се нови думи, развиват се паметта и концентрацията. Всичко това безспорно влияе положително върху комуникативните способности на децата. 
- Не мога да не ви попитам как се отразяват телефоните и таблетите върху развитието на първокласниците? 
- Това е решение, което всеки родител взема самостоятелно за детето си. Аз бих изброила само резултати от различни проучвания в различни страни. През 2019 г. в сп. „Педиатрия“ е публикувано проучване, че
2-годишни деца, прекарали повече време пред екрана, са имали по-ниски резултати в развитието си на 3-годишна възраст
В Канада специалистите също подкрепят тази теза, като допълват, че изоставането е в 5 области на развитието: комуникативни умения и език, когнитивни, емоционални, социални и физически. Децата, които получават телефон преди 12-годишна възраст, са изложени на по-голям риск от лош сън, депресия и тревожност. Голяма част от децата, прекарвали часове пред таблет, са и с нарушено зрение. Не на последно място са  пристрастяването и затлъстяването. 
Родителите и семействата трябва да са наясно с рисковете за здравето и сигурността, свързани с времето пред екрана. Естествено, има и потенциални ползи за децата: връзката с родителите, използване на образователни приложения и игри, развитие на дигитална грамотност. 
Много е важно родителите да обяснят ясно на детето си рисковете в онлайн пространството. Факт е, че
децата на Стив Джобс и Бил Гейтс не са получавали нито таблети, нито телефони до 14-годишна възраст
което трябва да ни замисли. Съветвам родителите да имат отговорно поведение и първо да мислят за здравето на детето.  
- Как логопедът може да помогне за преодоляването на проблеми и дефицити в говора и в други аспекти от развитието на детето?
 - Логопедията е интердисциплинарна наука. Включва знания от медицината, педагогиката, психологията и лингвистиката. В логопедичните кабинети и центрове се работи активно не само с деца със специални образователни потребности /СОП/, както мнозина си мислят. Логопедът е специалист, който си сътрудничи с психолози, невролози, учители, ортодонти, педиатри, специалисти УНГ и др. Логопедичната терапия включва развитие на артикулационни процеси, дихателни фонационни упражнения, логопедичен масаж, развитие на моториката, усъвършенстване на когнитивните умения и процеси /памет, мислене, внимание/, усвояване на умения за правилно и точно звукопроизношение, за разказване и плавност на речта. Със своевременната ранна намеса се подобрява комуникацията и се повишава самочувствието на пациента. 
- Каква е възрастта от която родителите трябва да обърнат внимание на говорното развитие на детето и при съмнения за проблем, да потърсят логопед? 
- Грешно е схващането, че посещение при логопед е излишно преди 3-годишна възраст на детето.
Ако родителите имат съмнение относно говорното развитие на детето, те биха могли и преди 1-годишна възраст да посетят специалист
Проблемите с овладяването на езика и говора в ранна възраст не отшумяват с времето, а се задълбочават. Разбира се, темповете, с които децата се развиват, са строго индивидуални. Въпреки това има определени езиково-говорни етапи, през които всяко дете трябва да премине. Всеки знае, че първите думи се появяват между 12 и 18-месечна възраст. 
- Кога терапиите са успешни и кога се провалят? 
- Ефективността на логопедичната терапия зависи от вида на лекуваното разстройство и възрастта на пациента. Доказано от практиката е, че терапията е с най-голям успех, когато започне рано. 
От изключителна важност са отношенията: логопед - родители - дете. Ако детето посещава начално училище, е важна и комуникацията с учителите. От значение е да се спазват указанията на логопеда и да се прилагат в домашни условия. 
Ефективността на логопедичната терапия зависи и от мотивацията на детето за работа.
То само трябва да желае отстраняването или коригирането на говорния дефицит
Не по-малко важно е и системното посещение при логопеда. Колкото по-дълго е отсъствието на детето, толкова повече време има то да забрави упражненията. Често родителите се лутат в няколко логопедични кабинета при различни специалисти. 
Моят съвет е да се даде време за изграждане на доверителни отношения между логопеда и детето.  Логопедичната терапия е сложен процес, който изисква време и постоянство.

Мартин ГЕОРГИЕВ