Парадокс: Общински съветник редовно оспорва в съда решения, в които е участвал
Граждани, фирми, нестопански организации доста често обжалват различни актове на общинския съвет и това не е нещо необичайно. Има решения, които не са съвсем прецизни и има законови основания да бъдат отменени. За такива неведнъж е писал и „Утро“. В последните месеци обаче се случва нещо парадоксално - решенията на съветниците се оспорват от един от тях - представителят на „Възраждане“ Мариян Димитров.
Парадоксът се състои в това, че за разлика от редовите граждани, чиито интереси биха били засегнати от някои решения на ОбС, Димитров пряко участва в обсъжданията, много често взема думата, излага свои аргументи. И гласува „за“ или „против“ предложените решения. В много случаи останалите му колеги не са съгласни с него, но такива са правилата на демокрация - решава мнозинството. Но щом аргументите по целесъобразност не минават, се пробва друг начин - решението се оспорва в съда като незаконно.
През март Мариан Димитров подаде жалба срещу решението на Общинския съвет в Русе, с което беше отхвърлено предложението му за безплатен превоз на ученици от 14 до 19 години в автобусите и тролейбусите на „Общински транспорт Русе“. То не бе прието след като повечето съветници се съгласиха със становището на Общината, че това няма как да се направи, тъй като някои линии са все още в частни ръце и няма как да се приемат текстове от наредба, които се отнасят за едни юридически лица, а за други - не. Административен съд Русе отхвърли жалбата като недопустима.
През юни съдът парира опит на общинския съветник от „Възраждане“ да спре търга за отдаване под наем на помещенията, в които в момента се намират ресторант „Хепи“ и „Арт кафе“. За да обоснове правен интерес от оспорването, той твърдеше, че има намерение да участва в търга и решението му създава затруднения. Съдът не се хвана на това и отново отхвърли жалбата като недопустима.
Административният съд в Русе все още разглежда последната жалба от Мариян Димитров, този път срещу промените в Наредба 16 за местните такси, касаещи използването на спортната база. По време на обсъждането в Обшинския съвет възражения по същество към текстовете нямаше отникъде, но съветникът претендираше, че не е спазен срокът за предложения и становища по проекта.
Димитров използва и други институции в опит да спре неподходящи според него решения. В края на юли например прокуратурата атакува разпоредба от правилника за дейността на русенския омбудсман, която задължава публичните органи да оказват съдействие на обществения посредник. И самият общински съветник се похвали във фейсбук, че това е станало по негов сигнал. В случая той беше прав, няма как Общинският съвет да задължи не само общинските, но и всички публични органи, да оказват съдействие. В резултат обаче вероятно цялата алинея ще бъде отменена и така занапред и общинските структури няма да са длъжни да помагат на омбудсмана. Поне докато не бъде внесено предложение за нова промяна в правилника.
Така след няколко поредни опита Димитров вероятно ще успее да отмени решение на Общинския съвет. Ползата за гражданите на Русе от такива съдебни дела обаче остава неясна.