Анимационният фестивал във Варна е откровение за артисти и зрители, каза на откриването на 20-ото му издание Анри Кулев
Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фестивал. Сега е лесно да се направи това, няма град без фестивал, но тогава беше много трудно. Той трябваше да бъде лицензиран през много международни организации. Тогава се появи Варна през 1979 г. Нямаше интернет, ние бяхме едно затворено общество и тези неща действаха изумително, ослепително. Помня спортната зала с пет хиляди зрители на крака да аплодират анимационни филми“, сподели развълнуван от сцената Анри Кулев.
Той добави, че към бащите на анимацията у нас трябва да се причислят и директорите на фестивала Орлин Филипов и Христо Цачев, които имат огромна заслуга за българската анимация. „Връщам този спомен, за да го предам и да го свържа с фестивала на бъдещето. Оттук нататък всичко е в ръцете на младите хора и студентите. Те са тези, които ще продължат фестивала на всяка цена и с много усилия“, завърши аниматорът, който е организатор на форума.
Младите хора, които се включват в събитието, бяха поздравени и от вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в откриването на анимационния фестивал във Варна. Тя изтъкна, че без тях форумът би бил невъзможен. Духът на анимацията е свобода и това изкуство събира свободни хора, които мечтаят заедно за нови идеи. Сигурна съм, че всеки път когато гледа анимационен филм, човек става по-мъдър, посочи вицепрезидентът.
Йотова изказа поздравления за всички, които са възстановили фестивала, защото организаторите и подкрепящите това изкуство преминават през много препятствия, а и понякога е по-трудно да възстановиш нещо, отколкото да го създадеш отначало. „В следващите дни ще се докоснем до едно голямо, но едновременно с това особено и много интересно изкуство. Тук ще има възможност за обмяна на опит, разговори за модерните виждания и за навлизането на най-новите технологии. Нашата задача обаче е да запазим в изкуството анимация човека и човещината“, каза още вицепрезидентът.
В церемонията се включи и заместник-кметът на Варна Павел Попов, който сподели, че винаги е харесвал много анимационното кино. По думите му то осигурява падането на границите на въображението и на ограниченията, които създава властта. „Аз съм много щастлив, че Варна е отново домакин на този фестивал, който е част от мечтата на настоящото управление да превърне Варна в културна столица и космополитен град, в който свободата е в силата си и всеки се чувства в своята творческа мощ с най-доброто, което може да предложи“, добави той.
Световният фестивал на анимационния филм получи поздравителен адрес от министъра на културата Найден Тодоров, който отбелязва, че форумът събира най-доброто от българската и световната анимация и макар да има прекъсване в своята история, днес е доказателство, че изкуството е жизнено необходимо за нашето развитие като талантлив народ. Според министъра особено вълнуващо е, че участници тази година са кинотворци, взели участие в първото издание.
Свои видео послания за 20-ото издание бяха изпратили аниматорите Бруно Бозето, спечелил първия Гран при на фестивала през 1979 г. с филма си „Алегро нон тропо“, както и Иржи Барта. На откриването публиката бе поздравена с изпълнение на актрисата Балена Ланджева на песента Over the Rainbow. Анимационният фестивал във Варна продължава до 15 септември с програма от над 70 заглавия в 7 програми.