Областният управител на Добрич върна за ново обсъждане решението на Общинския съвет за провеждането на местен референдум
Според приетото решение, на насрочения местен референдум гражданите трябваше да отговарят на въпроса: „Против ли сте определяне на територии за изграждане на ветроенергийни източници на енергия в Община Добричка чрез разрешение за изменение и одобряване на устройствени планове от Общински съвет и Кмет на Общината?“.
В заповедта на Областния управител е посочено, че той счита решението за незаконосъобразно по няколко причини. Едната е, че в предметния обхват на местния референдум попадат въпроси от местно значение, които следва да могат да бъдат решени от орган на местно самоуправление. Добрички общински съвет е следвало да извърши задължителна преценка за законосъобразност относно формулираните от кмета на общината въпроси, като едва след това, е следвало да обсъди и мотивира защо приема предложението за провеждане на местен референдум.
Според Румен Русев така поставеният въпрос за провеждането на местния референдум не е въпрос, който законът е предоставил в компетентност за решаване на органите на местно самоуправление, а напротив – той е разрешен с редица специални закони като: Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) и Закона за енергетиката. "Първата част на поставения въпрос, а именно: „Против ли сте определяне на територии за изграждане на ветроенергийни източници на енергия в Община Добричка…“ ефективно означава налагането на строителна забрана за изграждане на вятърни генератори на територията на община Добричка, което не е в материалната законова компетентност, както на кмета на общината, така и на Добрички общински съвет", се казва още в заповедта.
Посочено е, че чрез местен референдум не би могло да се разреши или забрани „изграждането на ветроенергийни източници на енергия“, тъй като съгласно ЗЕВИ, това е държавна политика, провеждана чрез насърчаване на производството на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници. Националните планове и приложимото европейско законодателство установяват норми и правила за насърчаване производството на енергия от ветроенергийни източници и този въпрос не е от местно значение, а е въпрос на национална и европейска стратегия.
На следващо място, втората част от поставения въпрос: „…чрез разрешение за изменение и одобряване на устройствени планове от Общинския съвет и Кмет на Общината“ препраща към императивни разпоредби на ЗУТ, които са свързани с одобрението и изменението на съответните устройствени планове за съответното населено място.
Решението на Общинския съвет е издадено без абсолютно никакви мотиви, посочва още областният управител. Освен това въпросът за провеждане на местен референдум, е насочен само и единствено срещу една група проекти за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) – тази от „ветроенергийни източници“. Подобен двоен стандарт представлява налагане на дискриминационни условия спрямо една група технологии за сметката на други.
Съгласно Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, в предложението за местен референдум се включват един или няколко въпроса, на които гласоподавателите отговарят с „да“ или „не“, а въпросите следва да са изписани на кратко, точно и ясно. "Така поставеният въпрос за местен референдум на 27 октомври 2024 г. не е нито кратък, нито точен, нито ясен. На първо място, формулировката на одобрения от Добрички общински съвет въпрос започва с негативното „Против ли сте…“, което стои в началото на изречението. Това означава, че гражданите които: -биха били „против“ срещу подобно изграждане, ще трябва да отговорят положително; а тези, които -биха били „за“ подобно изграждане, ще трябва да отговорят отрицателно. Така поставеният въпрос не е точен и ясен, посочва в мотивите си областният управител, който връща решението за ново обсъждане", завършва заповедта на Румен Русев.
Както БТА писа, Общински съвет на община Добричка прие решението за провеждане на местен референдум на извънредна сесия. Преди това бяха проведени няколко обществени обсъждания на инвестиционни намерения за изграждане на ветроенергийни паркове, като жителите на общината заявиха, че са против поставянето на перки в обработваема земеделска земя. В началото на месец юли кметът на община Добричка Соня Георгиева каза за БТА, че има засилен интерес за изграждане на ветроенергийни мощности на територията на общината.