Военнослужещи ще участват в отбелязването на 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 5 и 6 септември, съобщиха от Министерството на отбраната (МО).
На 5 септември служещите от състава на Четвърти артилерийски полк ще поднесат венци пред паметната плоча на Конушенската чета в село Конуш и пред паметника на поп Ангел Чолаков в село Новаково, община Асеновград. От 20:30 ч. в Съединение е тържествената проверка (заря), в която ще участват представителни формирования от 61-ва Стрямска механизирана бригада. 
На празничния 6 септември на площад „Съединение“ в Пловдив на тържествената заря-проверка ще присъства зам.-министърът на отбраната Аделина Николова, както и представителни формирования от Съвместното командване на специалните операции (СКСО), 110-ти логистичен полк и 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка от състава на Сухопътните войски, Трета авиационна база и 24-та авиационна база от състава на Военновъздушните сили.
По-рано през деня отново в Пловдив почетни караули от СКСО и военни ритуали по поднасяне на венци и цветя ще се проведат на паметника на Гаврил Кръстевич, на паметника на майор Райчо Николов и на паметника на Захари Стоянов.
На 6 септември в Стара Загора с тържествен военен ритуал военнослужещи от Втора механизирана бригада ще поднесат венци и цветя пред Паметника на „Защитниците на Стара Загора“.  
В Благоевград представителни формирования от Трето бригадно командване ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите във войните за национално обединение. 
Ритуалите във Враца и Сандански са от 10:00 ч. и 11:30 ч.
Военнослужещи от 31-ви и 42-ри механизирани батальони, и самоходния артилерийски дивизион от състава на Втора механизирана бригада ще участват в тържествата по повод Деня на Съединението в Хасково и Ямбол.
В Свищов годишнината ще бъде отбелязана пред паметника на Свободата с участието на военнослужещи от 55-ти инженерен полк.
Военнослужещите от Центъра за подготовка на специалисти и от Центъра за подготовка на водачи и логистични специалисти ще проведат ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци в Сливен и пред паметника на загиналите български воини в Сръбско-българската война в Русе.  
В Горна Оряховица военнослужещи от 59 батальон за ЯХБЗ ще отбележат празника пред паметния знак на загиналите във войните жители на града. 
В Асеновград военнослужещи от Четвърти артилерийски полк ще поднесат венци пред паметните плочи на Пере Тошев.
Във Варна тържествата ще започнат в 10:00 ч. пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг на пл. „Независимост“ и в тях ще участват представители на Военноморските сили. Следва шествие до паметника на загиналите в Сръбско-българската война в градинката до Археологическия музей. Там ще бъде отслужена заупокойна молитва и церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал.
В София Денят на Съединението ще бъде отбелязан пред мавзолея – костница на княз Александър Батенберг с участието на представително военно подразделение от Националната гвардейска част. Ще бъдат поднесени венци от името на министъра на отбраната и началника на отбраната. 
Националният военноисторически музей ще работи с обичайното си работно време и такси, допълват от военното министерство. Музеят ще покаже знамето, под което на 6 септември 1885 г. майор Данаил Николаев повежда подчинените му войски към центъра на Пловдив. То е трибагреник с лъв, приготвено е за Източнорумелийската милиция, но не е използвано заради статута на Областта. Посетителите ще имат възможност да разгледат униформи и снаряжение на войници от Българската войска и Източнорумелийската милиция, както и вещи на участници в Съединението.