Спор за секретарското място и две отделни номинации, излъчени от двама упълномощени представители на Движението за права и свободи (ДПС), станаха причина проведените днес консултации за състав на Районната избирателна комисия (РИК) Ямбол да завършат без конкретен резултат. Вследствие на това, разпределението на позициите в РИК-Ямбол ще се решава от Централната избирателна комисия (ЦИК).
При консултации не бе постигнато съгласие за секретарското място. От своите номинации не отстъпиха коалиция „Продължаваме-промяната – Демократична България” (ПП-ДБ), излъчила Красимира Атанасова и партия „Възраждане”, които предложиха Младенка Делибалтова.
Друг казус дойде при предложенията за заместник-председатели на комисията. Две от тях направиха двама упълномощени представители на Движението за права и свободи (ДПС), а съгласно разпределението на броя членове по партии и коалиции, ДПС има право на един свой представител в РИК - Ямбол.
Представителят с пълномощно от Делян Пеевски – Николай Касидов, излъчи номинацията на Мариана Гърдева за зам.-председателско място. Упълномощеният чрез Джевдет Чакъров участник в консултациите Юсеин Ахмед предложи за същата позиция Лора Каламерова.
„Възразяваме и не сме съгласни с допускането на нелегитимен представител на ДПС, затова подписваме протокола с особено мнение и предлагаме Централната избирателна комисия (ЦИК) да назначи предложеното от мен лице”, обяви Юсеин Ахмед.
По време на консултациите всички участници се обявиха в подкрепа на предложението на ГЕРБ-СДС за председател на РИК – Ямбол да бъде излъчена Ани Канева - дългогодишен председател на РИК и на общинската избирателна комисия в Ямбол.
Представените предложения от партии и коалиции ще бъдат изпратени в ЦИК, която да се произнесе по компетентност за състава на районната комисия, обяви водилият консултациите областен управител на Ямбол Николай Костадинов.
РИК в 31-ви Ямболски избирателен район е 13-членна – председател, между двама и четирима негови заместници, секретар и членове. В нея ГЕРБ–СДС имат право на четирима представители, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Възраждане“ – по трима, а ДПС, „БСП за България“ и „Има такъв народ“ – по един.