Най-добрите български ученици по астрофизика спечелиха пет медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. На най-престижното състезание по астрофизика тази година участваха над 260 гимназисти от 53 държави. Олимпиадата се състоя в Бразилия, където българските ученици завоюваха два сребърни и три бронзови медала, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. 
Сребърните отличия спечелиха Баян Гечев (12-и клас, Софийската математическа гимназия (СМГ), и Лора Лукманова (11-и клас, СМГ). Бронзовите медали са за Калоян Цанев (11-и клас, Първа частна математическа гимназия (ПЧМГ), Елена Йорданова (10-и клас, Математическата гимназия (МГ) в Русе) и Стела Бинева (11-и клас, Природо-математическата гимназия (ПМГ) в Хасково). Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).
До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 63 медала - 14 златни, 23 сребърни и 26 бронзови.
Лора Лукманова е ученичка в 11-и клас на СМГ. Тя ще е част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Лора се запалва по астрономията в осми клас в школите на Александър Куртенков. След това участва в подбора с преподавателите Ева Божурова и Захари Дончев, и бивши олимпийци, като Стефан Иванов, Любомир Шойлев и Мирослав Радомиров. За подготовката си за международните състезания най-много й помага Никола Каравасилев. Освен сребърния медал от Международната по астрофизика, Лора е спечелила и два златни и един сребърен медал от Международната по астрономия, сребро от Европейската олимпиада по експериментални науки и бронз от Международния турнир на младите естествоизпитатели. За нея състезанията и събитията покрай тях са й дали много ценни преживявания и добри приятели. В свободното си време тя най-често се среща с приятели, разхожда се в планината и слуша музика.
Калоян Цанев е ученик в 11-и клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Както сам казва, Калоян се интересува от астрономия, още от момента, когато се е научил да чете. От пети клас взима участие в националните състезания по астрономия. А учителят, който най-много му е повлиял да продължи да се интересува и развива в астрономията, е Никола Каравасилев. Досега Калоян е спечелил два медала - сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има пет класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и също така е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.
Елена Йорданова е ученичка в 10-и клас в МГ "Баба Тонка", Русе. Тази година тя също дебютира в националния отбор по астрофизика. Елена започва да се занимава с астрономия в седми клас и започва да участва в националната олимпиада, като в осми клас достига до бронзов медал, благодарение на учителката си по физика Даниела Иванова. След това с учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 и 2023) и е спечелила сребърен и бронзов медал. Също така тя е завоювала сребърен медала от  Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория физика от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.
Баян Гечев е ученик в 12-и клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е "ветеран" в отбора по астрофизика, като това му е третото участие в националния отбор. До сега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. За него астрономията е интересна още от дете, а на състезания започва да участва от осми клас. Основните учители, които са го вдъхновили да се занимава с астрономия и са го подготвяли да участва на международни състезания, са Александър Куртенков, Никола Каравасилев и Ева Божурова. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България от Международната олимпиада по физика - бронз и два бронза от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото "полага значителни усилия за подготовката на учениците в България - нещо, от което всички ние сме облагодетелствани".
Стела Бинева е ученичка в 11-и клас в ПМГ, Хасково. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Стела започва да участва в националната олимпиада по астрономия още в пети клас, като човекът, който най-много я е вдъхновил да се занимава сериозно с астрономията, е Димитър Кокотанеков - директорът на НАОП "Джордано Бруно" в Димитровград. Като тя развива своя потенциал през годините, по време на подборите и подготовките от ръководителите на националните отбори по астрономия и астрофизика. До сега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила два пъти бронзови отличия. Освен с астрономия, тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където е достигнала трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.