Президентът Румен Радев ще приеме кандидата за служебен премиер, очаква се Димитър Главчев да предложи състав на служебно правителство
На 19 август президентът Радев каза, че няма да подпише указа за служебно правителство, след като предложената тогава за служебен министър-председател Горица Грънчарова – Кожарева предложи състав на служебен кабинет, в който настоящият служебен министър на вътрешните работи Калин Стоянов беше включен като отново заемащ същия пост. Според президента Радев положените усилия за съставяне на служебно правителство не съответстват на най-същественото условие за успешното изпълнение на мандата – да се гарантира успокояване на политическата обстановка и провеждането на честни избори. Очевидно това е невъзможно, ако Калин Стоянов запази поста си на министър на вътрешните работи, заяви тогава президентът Радев и отказа да подпише указ за назначаване на така предложеното му правителство. Вашият ангажимент по съставяне на такова приключи, обърна се президентът Радев към Горица Грънчарова – Кожарева и допълни, че правителството на Димитър Главчев продължава да изпълнява своите задължения до съставянето на ново служебно правителство.
На 21 август президентът разговаря с определените по Конституцията лица, които могат да бъдат назначени за служебен министър-председател. Държавният глава се срещна лично със служебния премиер Димитър Главчев, с управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев и подуправителя ѝ Радослав Миленков, както и със заместник-председателя на Сметната палата Тошко Тодоров. С председателя на Народното събрание Рая Назарян и подуправителя на БНБ Петър Чобанов президентът проведе телефонни разговори.
За служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на БНБ, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, гласи Конституцията след промените, направени в края на миналата година. В момента омбудсман и заместник-омбудсман няма. Относно третия подуправител на БНБ Андрей Гюров - на 27 юни Комисията за противодействие на корупцията уведоми банката за постановено решение, с което е установила несъвместимост по отношение на Гюров. След това на 16 юли БНБ съобщи, че до произнасяне на съда и парламента дали Андрей Гюров може да бъде подуправител, ръководещ управление „Емисионно" и член на Управителния съвет на БНБ, той спира да изпълнява правомощията си.