Д-р Малена Герговска: Обривът, свързан със слънчевата алергия, не е заразен за околните
Д-р Малена Герговска, дм, е специалист по дерматология и венерология с над 10 години опит в областта. Завършва медицина с отличие в Медицински университет - София през 2007 г. и има придобита специалност по дерматология и венерология в УМБАЛ „Александровска“. През 2018 г. успешно защитава дисертационен труд на тема „Дисхидрозиформена екзема“ и придобива научна степен „Доктор по медицина“. Провела е специализации в областта на алергичните кожни заболявания в Любек и Ерланген, Германия.
Член е на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Европейската академия по алергология и клинична имунология (EAACI), Европейската организация за превенция на професионалните кожни алергии (EPOS), Българското дерматологично дружество (БДД), стипендиант на Американската академия по дерматология.
Д-р Малена Герговска практикува в Дерматологична клиника „Евродерма“ и Медицински център „Полимед“, София. Препечатваме статията на д-р Герговска за слънчевите алергии от платформата CredoWeb поради значимостта на разглеждания проблем. Заглавието и вътрешните акценти са на редакцията.
- Д-р Герговска, какво представлява слънчевата алергия?
- Слънчевата алергия е широко понятие. То включва няколко състояния, които причиняват сърбящ обрив по кожата след излагане на слънчева светлина или други източници на ултравиолетово (УВ) лъчение. Полиморфната светлинна ерупция е най-честата форма на слънчева алергия.
Някои хора имат наследствен тип слънчева алергия. Други развиват симптоми само когато са предизвикани от друг фактор - като приемане на лекарства или докосване на определени растения. Други видове реакции, свързани със слънцето, възникват по неясни причини.
Слънчевата уртикария е рядка, IgE-медиирана фотодерматоза, характеризираща се със сърбеж, парене, еритем и образуване на обрив след кратък период на излагане на слънце или изкуствен източник на светлина, излъчващ определена дължина на вълната.
Проявата на полиморфна светлинна ерупция (ПСЕ) може да варира от незначителен, лек обрив до тежко заболяване, засягащо качеството на живот на пациента. Някои пациенти с полиморфна светлинна ерупция изпитват по-малко тежка реакция с всяка следваща година, но много пациенти имат реакции, които могат да се влошат с времето без подходящо лечение. Всеки случай трябва да се оценява индивидуално.
Полиморфната светлинна ерупция е хронично състояние, което продължава дълго и може да достигне до 30 години
Слънчевата уртикария е рядка алергична реакция към излагане на слънце. Състоянието причинява сърбящ обрив или копривна треска, които се появяват на всяка кожа, която е била изложена на слънце. Колкото повече кожа е изложена на слънчева светлина, толкова по-сериозна ще бъде реакцията.
Симптомите на слънчева алергия могат да се появят няколко минути, часове или дни след излагане на слънце. Те могат да варират от леки до тежки в зависимост от:
количество изложена повърхност на кожата;
количество време на слънце;
интензивност на светлината;
вид слънчева алергия.
Обривът обикновено се появява само върху области, които са били изложени на слънчева светлина. Въпреки това понякога може да възникне и на друго място по кожата. Слънчевият алергичен обрив може да включва:
подутини, папули, възли, мехури или копривна треска;
сърбеж;
изтичане на течност;
зачервяване, лющене или образуване на коричка
усещане за парене;
подуване.
Рядко слънчевата алергия може да причини системни симптоми като: главоболие, замаяност или припадък, гадене и повръщане, хрипове или задух, животозастрашаваща анафилаксия (със слънчева уртикария).
Обривът, свързан със слънчевата алергия, не е заразен за околните.
Причините за слънчева алергия включват реакции на имунната система към слънчева светлина
определени лекарства и химикали, които правят кожата по-чувствителна към слънцето. Не е ясно защо някои хора имат слънчева алергия, а други не. Наследствените фактори могат да играят също роля тук.
Рисковите фактори за алергична реакция към слънчева светлина включват:
Контакт с определени вещества. Някои симптоми на слънчева алергия се появяват, когато кожата е изложена на дадено химическо вещество и след това на слънчева светлина. Често срещаните вещества, отговорни за този тип реакция, включват аромати, дезинфектанти и химикали, използвани в някои слънцезащитни продукти.
Прием на определени лекарства.
Редица лекарства могат да доведат до по-бързо слънчево изгаряне на кожата -
включително тетрациклинови антибиотици, лекарства на основата на сулфа и болкоуспокояващи, като кетопрофен.
Друго състояние на кожата. Наличието на екзема/дерматит и наследствено предразположение увеличава риска от слънчева алергия.
- Какви са симптомите на полиморфната светлинна ерупция?
- Кожата със слънчева алергия варира значително в зависимост от цвета й и това, което причинява симптомите. Признаците и симптомите могат да включват:
Сърбеж, поява на малки подутини, които могат да се слеят в повдигнати петна, зачервяване в откритите изложени на слънце части на тялото, мехури или копривна треска.
Симптомите обикновено се появяват само върху кожа, която е била изложена на слънце или друг източник на УВ светлина. Симптомите се проявяват в рамките на минути до часове след излагане на слънце.
Полиморфната слънчева ерупция обикновено започва през първите три десетилетия от живота
Може да се появи в начално детство и в късна зряла възраст. При мъжете заболяването започва по-късно от жените. Заболяването засяга всички расови типове кожа. В скандинавско/средиземноморско проучване е по-често срещано при пациенти с по-светла кожа
Полиморфната слънчева ерупция засяга жените 2-3 пъти по-често от мъжете.
- Кога да посетим лекар?
- Обърнете се към лекар, ако имате необичайни, продължителни кожни реакции след излагане на слънце. Леката слънчева алергия може да изчезне без лечение. Тежките обриви могат да се лекуват със стероидни кремове или противоалергични лекарства.
- Защо кожата понякога изведнъж става чувствителна към слънцето?
- Фотоалергична реакция. При тази форма на слънчева алергия кожната реакция се предизвиква от ефекта на слънчевата светлина върху химикал, който е бил приложен върху кожата (често съставка в слънцезащитни продукти, аромати, козметика или антибиотични мехлеми) или погълнат в лекарство (често лекарство с рецепта).
- Какво е фоточувствителност?
- Фоточувствителността се отнася до различни симптоми, заболявания и състояния, причинени или влошени от излагане на слънчева светлина.
Обривът, дължащ се на фоточувствителност, се нарича фотодерматоза
Химикал или лекарство, което причинява фоточувствителност, е фотосенсибилизатор. Фототоксичната реакция към фотосенсибилизатор води до свръхреакция към слънчево изгаряне и не е имунна реакция. Фотоалергичната реакция към фотосенсибилизатор води до фотодерматит и се дължи на забавена реакция на свръхчувствителност. Фотоекзацербирано състояние представлява обостряне на основно кожно заболяване при излагане на слънчева светлина.
- Какви са предпазните мерки, за да не получим слънчева алергия?
- Ако имате слънчева алергия или повишена чувствителност към слънцето, можете да предотвратите реакция, като предприемете следните стъпки:
Избягвайте излагането на слънце между 10 и 16 часа. Слънчевите лъчи са най-силни през тези часове. Опитайте се да планирате дейности на открито за друго време. Ако не можете да направите това, ограничете времето, когато сте на слънце. Търсете сянка, когато е възможно. Избягвайте внезапното излагане на много слънчева светлина.
Много хора имат сезонни симптоми на слънчева алергия. Симптомите се появяват, когато дневните часове се удължат и хората са изложени на повече слънчева светлина. В тези моменти
постепенно увеличавайте времето, което прекарвате на открито, така че кожата ви да има време да се адаптира
към повишената слънчева светлина.
Носете слънчеви очила и защитно облекло като ризи с дълги ръкави и шапки с широка периферия, които могат да предпазят кожата от излагане на слънце. Избягвайте тъкани, които са тънки или имат рехава тъкан - УВ лъчите могат да преминат през тях. Използване на слънцезащитен крем. Използвайте водоустойчив, широкоспектърен слънцезащитен крем с SPF 50+, дори в облачни дни. Нанасяйте щедро слънцезащитен крем и после отново на всеки два часа, може и по-често, ако плувате или се потите обилно. Не трябва обаче да се разчита на сянката от дървото или чадъра. УВ лъчите се разпръскват от праховите частици, което означава, че може да осигурят само частична защита. Трябва да се обърне внимание, че
някои незащитени флуоресцентни лампи за дневна светлина също излъчват определено количество УВ излъчване
което може да предизвика поява на симпоми на слънчева алергия.
Ако използвате продукт, който съдържа физически защитни частици (титанов диоксид, цинков оксид), трябва да се нанася върху всички други продукти, които ползвате като рутинна грижа за кожата- с изключение на репелента срещу насекоми. Репелентът за насекоми остава последен. Физическите блокери осигуряват най-ефективната защита на чувствителна кожа.