Трийсет години след смъртта на Елиас Канети пада наложената от твореца възбрана за издаване на непубликуваното му творчество, каза проф. Пенка Ангелова
Тя обясни, че предстои да бъдат разкрити последните непубликувани документи, записки, откъси от незавършени романи на твореца.
"Това интересува изключително много неговите издатели и ще има основен нов корпус от произведения, които ще бъдат отпечатани от Елиас Канети", каза още проф. Ангелова, която е и университетски преподавател.
По думите й той е важен за нас, защото "не само е роден в България, в Русе, в Русчук през 1905 г., но защото залага много на образованието, което е получил тук - макар и на съвсем малка възраст, на впечатленията, на уменията и на света, с който се е запознал в детството си - свят, който играе огромна роля в по-нататъшното му развитие.
"Естествено Елиас Канети става гражданинът на Европа, европеецът парекселанс, който може да се похвали с много родни места - места, в които се е чувствал у дома си, но първото място е Русчук", каза проф. Ангелова.
Елиас Канети трябва да се изучава в училище
По думите й в България трябва да се предприемат стъпки за запознаването на гражданите, на учениците с творчеството на Канети, отличен с Нобелова награда за литература през 1981 г.
"Това е една от основните теми, с които се занимаваме. В предстоящия наесен литературен фестивал в Русе ще организираме среща със специалисти и ще обсъдим въпроса за това какви текстове от Канети би трябвало да се ползват в училищното образование. Той не е за един клас. За различните класове има различни негови текстове", отбеляза проф. Ангелова.
Според нея Елиас Канети трябва да се изучава в училище по няколко причини.
"Авторът е интересен. Второ - това е единственият нобелист, роден в България, за който твърде малко хора знаят нещо. И трето - това е съвременна литература, актуална литература. Тя трябва да се изучава и в училище, и в университета", обясни проф. Ангелова.
По думите й творчеството на Елиас Канети може да научи учениците и студентите на интеркултурност, на това да си гражданин на Европа.
"Канети действително става гражданин на Европа с многото места, в които се е обучавал. Започва в Русчук, следват Цюрих, Виена, Манчестър, Франкфурт и Берлин. Това са градовете, през които минава, събира впечатления, запознава се със света, с актуалността на събитията и започва да пише, като става известен писател. Елиас Канети може да ни научи на много. Той е все по-актуален. И ще посоча две теми - неговото противопоставяне на смъртта и на войната", каза проф. Пенка Ангелова.
Литературна награда "Елиас Канети" е учредена в Русе за 100-годишнината на писателя
Националната литературна награда "Елиас Канети" е учредена през 2005 г. по повод 100-годишнината от рождението на твореца. Отличието се дава на всеки две годин от Община Русе и международното дружество "Елиас Канети". Отличените получават статуетка, диплом и парична награда - 5000 лева в раздел "Белетристика", и 2000 лева - за "Драматургия".
БТА припомня, че първият носител на наградата е Константин Илиев за романа "Поражението". През 2007 г. призът печели Алек Попов с "Черната кутия". Две години по-късно победител е Ивайла Александрова с романа "Горещо червено", а през 2011 г. - Галин Никифоров с "Къщата на клоуните".
Милен Русков е носител на наградата "Елиас Канети" през 2013 г. за романа "Възвишение". Големият победител през 2015 г. е Христо Карастоянов с романа "Една и съща нощ". Милен Русков получи приза през 2017 г. за втори път - за романа "Чамкория", а през 2019 г. победител бе Рене Карабаш за "Остайница". Носител на голямата награда през 2021 г. бе проф. Иван Станков за книгата "Вечерна сватба", а през 2023 г. - Костадин Костадинов за "Ловецът на пеперуди".
"Литературната награда "Елиас Канети" носи на Русе известност, че градът е и средище на литературата - тук, на тази пограничност, е нормално да се срещат различните литератури и да общуват, а българската литература да бъде в непрекъснат контакт с чуждите", заяви проф. Ангелова.
Елиас Канети е роден през 1905 г. в Русе, като семейството му живее в града до 1911 г., показват архивите на отдел "Справочна" на БТА.
Сред основните теми в неговото творчество са проблемите на властта, масовите движения, смъртта. Автор е на пиесите "Сватба" (1932), "Комедия на суетата" (1934), романа "Заслепението" (1935), философския труд "Маси и власт" (1960), записките "Провинцията на човека" (1973), есеистичния сборник "Съвестта на думите (1975), автобиографичните книги "Спасеният език" (1977), "Факел в ухото (1980), "Игра с очи" (1985), записките "Тайното сърце на часовника" (1987) и други.
Канети е носител на Нобелова награда за литература през 1981 г. за творби, белязани с широки възгледи, богатство на идеи и артистична сила.