Най-голямата световна регата ТИД за трета година спира на Стълпище
Най-дългата, най-старата и най-голямата международна туристическа гребна регата в света - ТИД /Tour International Danubien/, за трета поредна година няма да спре в Русе. Флотилията, с която плават около 150 туристи от дунавските държави, вече е в български води, а в нея от Ново село се включиха шест русенски лодки.
Организатор и комендант на българския етап на гребния поход отново е русенецът Стилиян Бонев.
Гребният керван ще акостира на 20 август в местността Стълпища край село Мечка, където спира и през предишните две години. На следващия ден гребците ще пристигнат в Русе на екскурзия, а и за да попълнят запасите си. Тръгването към Силистра е на 22 август. Тогава от хижа „Приста“ край Русе в колоната ще се включат още русенски екипажи. Едноименното русенско туристическо дружество вече отправи покана към своите членове и приятели да участват в похода. На желаещите ще бъдат осигурени двуместни каяци, гребла, спасителна риза, застраховка и транспорт на лодките и хората от Силистра. Записването става в канцеларията на дружеството на ул. „Княжеска“ 1.
Причината за отказа на участниците в ТИД да спират в Русе е стръмният бряг в чертите на града, който след ликвидирането на Конския плаж при изграждането на новия кей стана непристъпен. Така бетонът зазида една романтична десетилетна традиция. Тя обаче не е напълно загубена. Има места по крайбрежието на Русе, които могат да приемат гребците, но за да изберат отново Русе, трябва да им се осигури рампа за изтегляне на лодките, които винаги нощуват на сушата. Дали ще стане, докато не е станало късно и живописното Стълпище не е заело окончателно мястото на Русе в ТИД? Дано! Въпрос на желание и инициатива от местната власт.
Началото на ТИД е поставено през 1956 година. България се включва в регатата през 1964-а. Целият маршрут от изворите на река Дунав в Инголщат (Германия) до делтата на Дунав край Сулина, в Черно море е 2456 км и водните туристи с различни лодки - канута, каяци, ръчно изработени лодки, в рамките на 75 дни преминават целия маршрут. В похода от години паралелно участват и малки яхти, а понякога и причудливи самоделни плавателни съдове. Тази година се открояват копие на викингска лодка и платноходка. Най-малките участници са от Белград. Това са братята Петър и Лазар Богданович, на седем и осем години, които заедно с родителите си плават по Дунав от Мохач.
Най-дългият преход на регатата е в българския участък - 66 км, между Байкал и Белене. И тази година Силистра е официално последната спирка. Заради войната в Украйна румънския преход е съкратен и не достига до Сулина от съображения за сигурност.