След дъжд качулка: Ларвицидно пръскане срещу комари започва през август
В разгара на лятото, 3-4 месеца след оптималния срок, в Русенска област започват дезинсекционни мероприятия за контрол на комарните популации. Договорът с изпълнителя - консорциум „Дезинсекция 2024“ ДЗЗД, е подписан на 30 юли и публикуван преди броени дни на 9 август, което значи, че работата най-после може да започне. Проблемът е, че почти всички биотопи, в които се развъждат кръвосмучещите гадинки, са пресъхнали след горещите сушави месеци. И в тях ларви на комари отдавна няма.
Такава е ситуацията не само в Русенско. Обществените поръчки за ларвицидни пръскания бяха обявени от здравното министерство през март, но изпълнителите бяха избрани чак през юни. За региона на Русе, който включва още Варна, Добрич, Разград, Силистра и Шумен имаше трима кандидати. Загубилите обжалваха избора в Комисията за защита на конкуренцията. Тя реши да допусне предварително изпълнение на обществената поръчка, но и това решение бе обжалвано във Върховния административен съд. И чак след като той отхвърли жалбата договорите можеха да бъдат подписани и работата да започне.
За ларвицидните пръскания държавата отдели 2,5 млн. лева с ДДС, но след голямото закъснение основната дейност, която ще изпълняват фирмите е мониторинг на известните биотопи. Те се подават от общините, като в област Русе са 163 с обща площ 76 522 дка. Това обаче е било през пролетта, а сега в огромната си част те са сухи дерета, където няма и помен от комари, камо ли ларви. Някакви пръскания евентуално може да се наложат на места като езерото „Липник“ или в крайбрежните зони на Дунав.
За щастие сухото горещо време тази година силно ограничи популацията на комари. Помогнаха и пръсканият по места, предприети от общините. Но е крайно време държавата да оптимизира процедурите си, така че пръсканията на ларвите да се направят още през март-април. Това означава обществените поръчки да се обявят още през декември, в разгара на зимата. Но иначе ще е късно както показва практиката от последните две години.