На 12 агвуст 1985 г. в района на Йокота, Япония, на 112 км от Токио пътнически самолет „Боинг-747SR“ на авиокомпания „Джапан Еърлайнс“ (JAL), пътуващ по направлението Токио – Осака, остава без управление след внезапна декомпресия в хидравличните системи и се разбива в планината Огура. Загиват 520 души, а четирима оцеляват. Това е втората по брой жертви катастрофа в историята на авиацията, след катастрофата на остров Тенерифе в Испания на 27 март 1977 г., когато се сблъскват два самолета „Боинг“ и загиват 583 души.
В бюлетин „Международна информация“ на БТА четем:
Токио, 12 август 1985 г. /БТА/ Самолет „Боинг-747“ на японската авиокомпания с 497 пътници и 15 души екипаж се разбил днес, 31 минути след излитането си от Токио за Осака, съобщиха информационните агенции. Минути преди самолетът да изчезне от екраните на земните радарни станции, пилотът предал, че задната дясна врата е повредена и самолетът трябва да кацне принудително. Катастрофата станала на 55 километра от летище Йокота. Очевидци, цитирани от информационните агенции, съобщили, че малко преди момента на катастрофата ниско над главите им прелетял горящ самолет. Все още няма никакви данни за броя на загиналите и за евентуалните причини за катастрофата. 
***
Трагедията с японския самолет
Токио, 13 август 1985 г. /Кор. на БТА/ Трагедията с японския самолет, отнела живота на повече от 500 души, силно разтревожи японската общественост и е централна тема на средствата за масова информация. Първоначалните твърдения, че всички пътници и членовете на екипажа, общо 524 души, са загинали, днес претърпяха незначителни корекции, след съобщението, че спасителните групи са намерили две жени и две деца, за които няма надежда да оцелеят.
Огромният „Боинг-747“ на японската авиокомпания „Джал“, летящ по линията Токио – Осака, след повреда в задната аварийна врата, се разби снощи в планински масив на 150 км северозападно от японската столица. 
Сред пътниците, повечето японци, е имало и 21 чужденци. 
Вече почти няма надежда да бъдат открити други оцелели по чудо, още повече, че спасителните работи се затрудняват извънредно много от труднодостъпния район.
За сега не са известни повече подробности за аварията в самолета. Правителството е назначило комисия за разследване на причините за катастрофата, която е една от най-тежките в историята на въздухоплаването. 
***
ХРОНИКА
Токио, 15 август 1985 г. /БТА/ Японското министерство на транспорта нареди на четирите държавни авиокомпании в страната да извършат най-подробни проверки на използваните от тях самолети „Боинг-747“. Според специалистите най-голямата самолетна катастрофа в историята на японската авиация, която стана в понеделник с „Боинг-747“ – повече от 500 души загинали – вероятно се дължи на това, че ролевите устройства в опашната част на самолета са се разрушили поради износването на ребрата, които крепят опашната част за фюзелажа.  
***
След катастрофата с японския самолет
Лондон, 17 август 1985 г. /БТА/ След станалата в понеделник най-голяма самолетна катастрофа в историята на японската авиация, със самолет „Боинг- 747“, при която загинаха 520 души, много авиокомпании в света продължават да извършват подробни прегледи на своите самолети от този тип. 
Ръководството на Британската гражданска авиация нареди да бъдат проверени всичките 32 самолета от този тип, с които разполагат британските авиолинии. Тези проверки започнаха тъй като разследването на катастрофата с японския самолет показа, че причините за нея трябва да се търсят в неизправността на опашната част на самолета. 
Холандската авиокомпания „КЛМ“ също е започнала да проверява с 18-те си самолета „Боинг-747“. Най-напред на преглед ще бъдат подложени по-износените самолети, които имат по повече от 5000 кацания. За сравнение може да се посочи, че катастрофиралият японски самолет е имал 18 000 кацания. 
Както предаде агенция Ройтер, проверяват своите „Боинг-747“ и всички авиокомпании в Азия.       
***
Кой е виновен за трагедията?
Токио, 18 август 1985 г. /БТА/  В три самолета „Боинг-747“, собственост на японската авиокомпания „Джал“, са били открити пукнатини по оребрената стена, разделяща салона за пътници от опашната част, съобщи днес японската агенция Джиджипрес. 
Съобщението за пукнатините, открити още през февруари миналата година, се появи в момент, когато следствената комисия по най-голямата катастрофа с един самолет в историята на въздухоплаването, взела 520 жертви, възприе почти напълно работната хипотези, че катастрофата се дължи на скъсване на оребрената стена, след което въздушния поток е откъснал ролевите устройства и е направил самолета неуправляем.
След съобщението на Джиджипрес напрежението между производителя на самолета компанията „Боинг“, и неговия собственик – японските авиолинии „Джал“, нарасна още повече. Специалистите от „Боинг“, които водят собствено разследване на катастрофата, побързаха да обявят, че по намерените парчета от кормилните устройства и крепящите ги части не били открити „никакви следи от корозия или умора в метала“. Освен това „Боинг“ обвини „Джал“, че поддържала в пътническите салони на самолетите си налягане, по-високо от предписваното. Японската компания отхвърли тези обвинения и контраатакува, изтъквайки, че освен обикновените процедури за проверка на самолетите си тя е била принудена да въведе допълнителни, които са се оказали необходими, но не са били предписани от „Боинг“. Тези проверки са били завършени през 1983 година. А според предписанията на производителя основна проверка на вертикалния стабилизатор на самолета е трябвало да бъде направена едва през 1994 година, добавят представителите на „Джал“ 
Докато двете компании се препират, полицаите продължават да търсят под развалините тела на загинали. Днес бяха намерени още четири, с което броя на откритите до сега жертви стана 468, от които 311 са разпознати.