Преди 4 години местните данъци в община Русе бяха на средно за страната ниво и доста по-ниски отколкото в другите големи общини. През 2024 г. обаче те вече са сред най-високите в страната, като ставките плътно доближават тези в София и са по-високи отколкото в Пловдив и Бургас. Това показват данните на Института за пазарна икономика, който от десет години събира данни от 265-те общини у нас за нивата на ключови местни данъци и изчислява индекс на местната данъчна тежест. Показателят илюстрира до каква степен бизнесите в различните общини са обременени с данъци. 
Индексът на ИПИ включва четири данъка - данък върху недвижимите имоти, данък върху възмездното придобиване на имущество, данък върху превозни средства и патентен данък за търговия на дребно до 100 кв. м чиста търговска площ на обект. Стойностите на четирите ставки във всяка община се нормализират по скала от 0 до 100, като 0 отговаря на най-ниската допустима ставка по закон, а 100 - на най-високата. След това индексът се пресмята като средно аритметично на четирите нормализирани ставки. 
През 2020 г. индексът на на местната данъчна тежест в Русе е 49,73. На следващата година обаче бяха увеличени данъците за автомобилите, така че показателят се покачва до 52,96. От тази година бяха вдигнати сериозно имотните данъци. Налогът за недвижимите имоти нарасна с 50% от 2 на 3 промила. А данъкът за възмездно придобиване на имущество нарасна от 2,2 на 2,7 промила, така че индексът на местната данъчна тежест се покачи до 62.95.
Общините с най-висок индекс на местната данъчна тежест са Созопол (71,40), Приморско (70,51), Средец (65,82), Поморие (64,74), Варна (64,59), София (63,63). На другата страна на разпределението стоят общините Калояново (24,03), Медковец (24,33) и Мирково (25,72). Средно за страната (претеглено по населението на всяка община), индексът на местната данъчна тежест е равен на 53,02. В малките общини от областта показателят варира от 33,99 във Ветово до 39,96 в Борово.
За последното десетилетие случаите на повишаване на данъците в различните общини са много повече от тези на понижаване - 771 повишения спрямо 191 понижения от 2014 г. насам. Забелязва се и интересна тенденция при повишаването на данъците - неговата честота е най-ниска в години на местни избори (2015 г., 2019 г., 2023 г.), а в годините точно след това е най-висока, след което пада плавно с приближаването на следващите избори, коментират от ИПИ. В това отношение Русе може да служи за пример - предложението за повишаване на имотните данъци бе внесено буквално месец след приключване на изборите.
Според икономистите честото повишаване и рядкото понижаване на местни данъци в различните общини сигнализира за постепенния ръст на данъчната тежест у нас. Това се вижда ясно и от индекса - докато през 2024 г. стойността му е 53,02, през 2014 г. тя е 47,49. Впрочем, в период на инфлация общините действително срещат голямо предизвикателство - докато националните данъци като правило се налагат върху обороти, заплати, печалби и така автоматично нарастват при промяна на ценовите нива и доходите, то повечето местни данъци остават постоянни. Видимо много общини у нас намират собствените си приходи за недостатъчни, поради което и прибягват до постепенното увеличаване на местни данъци. Това е един начин общините да намалят финансовата си зависимост от централния бюджет, който обаче видимо не е достатъчен, предвид че над половината от общините не успяват да покрият дори 50% от местните си разходи със собствени приходи, коментират експертите на ИПИ.