Важно е успелите българите в чужбина да участват в живота в България, каза за БТА Райна Манджукова
Райна Манджукова присъства на „Банско джаз фестивал“, където връчи плакети на трима музиканти – Вики Алмазиду, Ивайло Ковачев и Борис Динев, за популяризиране на българската култура по света. Това е знак на внимание към тези наши българи в чужбина, посочи Манджукова.
Като ръководител на ИАБЧ едно от нещата, които съм си поставила като насока на действие, е да правя така, че колкото може повече българи от чужбина да участват в нещата, които се случват в България – научни симпозиуми, летни школи за учители, всякакви прояви на културата, каза още изпълнителният директор на ИАБЧ. Това е и причината през изминалите две години да установява контакти с различни структури и организации в България във всички сфери. Това я среща и с председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, а самата асоциация е съорганизатор на „Банско джаз фестивал“.
Тази асоциация прави много интересни неща и за възрастни, и за деца, започнахме да работим с тях и в резултат на тази среща направихме възможно в майсторския клас на Вики Алмазиду, в който участва момиче от български произход от Молдова, по наша инициатива и с подкрепата и за сметка на ИЗБЧ, посочи Райна Манджукова.
Използвах това, че съм в Банско, и проведох полезна среща с кмета на общината Стойчо Баненски, защото се опитвам да установя повече контакти с общини в България, с цел да правим различни събития, на които да каним деца от чужбина, каза още изпълнителният директор на ИАБЧ. Тя допълни, че Асоциация „Фестивалите в България“ прави и фестивал на училищните оркестри, а една от бъдещите идеи е в следващо издание да участват и български деца от чужбина.
Всяко едно запознаване, особено на деца, на българчета от чужбина с българчета от друга чужбина и с децата тук, е една инвестиция в България, най-вече за нашите деца, които идват в България и я опознават, това е шанс те да я обикнат, посочи Ранйа Манджукова. По думите ѝ това е важно и за децата тук, които ще знаят, че има българи и на други места. Това, ако се прави постоянно, тези хора ще порастват и ние ще изкореним това съзнание на малък народ, на малка държава, което не е така, ние сме навсякъде по света, каза още Манджукова.