Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.
След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и движеща сила в своите импровизации Якоб Карлзон използва класически пиеси за пиано, разказват организаторите на фестивала. По думите им музикантът проявява интерес към метъла и налага елементи от електронната музика. Даниел Франк е изпълнител с познания и разбиране за историята на джаза и с голям музикален репертоар, което спомага за неговата ангажираност, разказват от екипа на фестивала. Допълват, че през 2017 г. Роберт Икиз става първият барабанист, печелил наградата „Музикант на годината“ на Шведското радио.
Финал на четвъртата фестивална вечер ще сложи канадската група „Шъфъл Диймънс“. Формацията осъществяват своя пробив на родната си сцена през 1984 година с наелектризираща музикална смес, която се състои от равни части индивидуални влияния – Сън Ра, Чарлз Мингъс, и изпълнители в група – „Рън-Ди Ем Си“ и „Бийсти Бойс“. В състава на „Шъфъл Диймънс“ са Ричард Ъндърхил (саксофон и вокали), Кели Джеферсън (саксофон и вокали), Мат Лаган (саксофон и вокали), Майк Даунс (бас и вокали) и Стич Уинстън (барабани и вокали).
Танго и латино музика звучаха в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в неделя вечерта, 4 август.
Маестро Людмил Ангелов (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка) от „Ансамбъл 5/4 танго“ изпълниха творби от Астор Пиацола. Цикълът „Четирите годишни времена на Буенос Айрес" е повлиян като идея от едно класическо произведение – „Четирите годишни времена“ на Антонио Вивалди, посочи Людмил Ангелов от сцената. По думите му една от причините за това вероятно е, че първоначално Астор Пиацола също е формиран като класически музикант.
„Независимо, че идеята вероятно е от Антонио Вивалди, тези пиеси са съвсем различни като звучене. Разбира се, в стила на новото танго, на нуево танго, което всъщност Астор Пиацола създава. То включва много от нещата, които и традиционното класическо танго има. Но също включва елементи от класическата музика на 20-и век и преди всичко – елементи от джаза“, допълни маестро Ангелов. С останалите музиканти от „Ансамбъл 5/4 танго“ посветиха концерта си на китариста Цветан Недялков, който традиционно също е част от формацията, но не присъства в Боровец по здравословни причини.
„Изключително сме щастливи, че сме заедно тук, на това прекрасно, уникално място. Планината Рила е до нас, в нас, в сърцата си“, каза Калин Вельов, който заедно с кубинската певица и пианистка Ире Вазкес и групата „Лос папис“ също свириха на фестивала в неделя вечерта. „И латино проектът ни с Нина Николина, и латино проектът ни „Тумбаито“ стартираха покрай познанството ни и сцената, която ни предостави доктор Емил Илиев. Щастливи сме, пазим го в сърцата си и благодарим отново за тази възможност да ви представим днес този нов латино проект за България, който стартирахме миналата година“, каза Вельов.
Той разказа, че групата е основана на базата на любовта на всички музиканти в нея към латино музиката. В състава на „Лос папис“ са Вельов, Димитър Стоев, Мартин Велев, Георги Попов, Дилян Давидков и Льони Хернандес, а с тях пее Ире Вазкес.
Българската телеграфна агенция е медиен партньор на фестивала в Боровец, който продължава до 7 август.