Периодът за отстраняване на нередностите да бъде удължен от 14 на 30 дни и за такава нередност автомобилът да не бъде спиран от движение. Това предложи като вариант за справяне с проблема с годишните технически прегледи служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков. В интервю за NOVA министърът подчерта, че прагът на вредните емисии не може да се промени. 
„Това, което можем да направим, за да облекчим притеснението на хората, е автомобилите, които имат проблем с изгорелите газове, да не се третират като опасни. Да влязат в категория „значителни“, тъй като не застрашават пряко безопасността на движението по пътищата“, коментира той. 
„Тук не става въпрос за намаляване на стойности, за облекчаване като цяло на режима, който изпълняваме като директива“, поясни министър Георги Гвоздейков. 
БТА припомня, че от 22 юли данните от измервателните уреди в пунктовете за технически прегледи се въвеждат автоматично по електронен път в системата на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Така автомобилите, които не покриват изискванията и нормите за отделяните газове при работа на двигателя, автоматично се спират от движение. Според експерти най-застрашени са старите бензинови коли. 
Във връзка с освобождаването от длъжност на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИАА) Борислав Муеров, министърът посочи: „Няма достатъчно инициатива, креативност, отговорност, информираност“. 
В ход е процедура по смяна на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИАА) Борислав Муеров, който ще бъде освободен от длъжност, считано от 5 август, съобщиха за БТА от Министерството на транспорта и съобщенията в петък.